Izrael se možná omluví Turecku za loňské zabití devíti aktivistů

Izrael zvažuje, že se nakonec omluví Turecku za loňský zásah proti mezinárodní flotile plující do palestinské Gazy. Izraelští vojáci tehdy v mezinárodních vodách zabili devět tureckých aktivistů a incident prudce zhoršil vztahy mezi oběma státy. Právě v zájmu jejich vylepšení izraelští politici v zákulisí zvažují omluvu, ačkoli ji dosud vylučovali. Píše o tom izraelský deník Ha'arec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující aktivisté v Gaze | Zdroj: Reuters

Nezávislé vyšetřování OSN potvrdilo, že izraelský zásah proti flotile byl z hlediska mezinárodní legislativy oprávněný, stejně jako samotná blokáda Gazy. Zároveň ale vyšetřovatelé potvrdili i to, že Izraelci použili nepřiměřenou sílu a že zabití některých aktivistů na palubě turecké lodi Mavi Marmara bylo z vojenského hlediska zbytečné.

I na základě těchto skutečností se teď izraelští politici a právníci kloní k tomu, že se židovský stát Ankaře nakonec omluví. Izraelci tak chtějí mimo jiné zabránit stíhání svých důstojníků v zahraničí. Konečné slovo, jestli omluva přijde a jak přesně by zněla, ale ještě nepadlo.

Břetislav Tureček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme