Izrael se obává dalších násilností na Chrámové hoře, znova omezil muslimům vstup

Izrael v pátek opět omezil přístup muslimům na Chrámovou horu v Jeruzalémě, bojí se totiž dalších násilností. Na posvátná místa prozatím mohou jen ženy a muži starší 50 let.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimové nesmějí na Chrámovou horu | Zdroj: Reuters

„Máme informace, že se dnes chystají násilnosti a demonstrace," řekl policejní mluvčí Mickey Rosenfeld k důvodům, proč izraelské bezpečnostní sbory znovu omezují přístup na Chrámovou horu.

Dodal, že v tamní mešitě Al-Aksá přes noc zůstali lidé, kteří se v pátek chtěli demonstrací zúčastnit, ale policie je z oblasti vyvedla. Několik muslimů bylo při následných střetech s policisty zadrženo.

Izrael přitom ve čtvrtek od přístupů k Chrámové hoře odstranil všechny bezpečnostní bariéry včetně rámů k detekci kovů. Tato omezení, ke kterým se Izrael uchýlil poté, co trojice arabských útočníků v polovině července zabila dva policisty, byla zdrojem velkého napětí mezi Izraelci a Palestinci. Muslimové jakákoli omezení při vstupu na posvátná místa, která uctívá i židovská víra, odmítají.

Palestinci už dříve omezení vstupu na polední mši bojkotovali tak, že se modlili na ulici před samotným chrámovým okrskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme