Izrael se obává, že Obama v prezidentské funkci zahájí rozhovory s Íránem

Pokud se demokratický Barak Obama stane americkým prezidentem, Spojené státy by mohly zahájit přímé rozhovory s Íránem. S takovým scénářem pracují podle deníku Ha'arec izraelští stratégové. Obávají se, že dialog mezi Američany a Íránci by se mohl rozjet i bez toho, že by USA donutily Teherán zmrazit jaderný program.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama

Barack Obama | Foto: www.barackobama.com

Jak uvádějí vládní zdroje Ha'arecu, pokud už Američané začnou s Teheránem opravdu jednat, bude klíčovým zájmem Izraele, aby Íránci nejprve zastavili obohacování uranu a vývoj těžkovodního reaktoru.

Izrael se obává, že se Západ začne sbližovat s íránským režimem, aniž by zmizela možnost tajného nukleárního zbrojení v islámské republice.

I proto izraelské ministerstvo zahraničí rozjelo novou kampaň proti Íránu. Izraelci se mají podle Ha'arecu podílet na organizování protiíránských demonstrací, nabízet články a špionážní informace zahraničnímu tisku a pořádat v cizině přednášky na univerzitách.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme