Izrael se pokusil zabít šéfa Kásamu

Izraelské speciální jednotky dnes provedly nezdařený atentát na jednoho z nejhledanějších palestinských radikálů šejcha Muhamada Dífa. Ten je velitelem brigád Kásam, ozbrojeného křídla palestinského hnutí Hamas. Dvě bojové helikoptéry vypálily řízené střely na automobily, ve kterých byli radikálové z tohoto militantního hnutí. Čtyři aktivisté Hamasu přišli o život a více než 40 lidí bylo zraněno, mezi nimi také 15 dětí. Šejch Díf ale vyvázl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelští vojáci | Foto: ČTK/EPA

Představitelé hnutí Hamas podle izraelského rozhlasu oznámili, že šejchovi Dífovi se podařilo pokusu o atentát uniknout, a je v pořádku. Jak on, tak oběti zásahu byli podle izraelských představitelů zodpovědní za smrt mnoha izraelských civilistů. Hamas se okamžitě zavázal k odvetě a vystupňování svých operací na území židovského státu.

Dnešek byl jedním z nejkrvavějších dnů za poslední dobu. Při dalších incidentech zemřeli nejméně čtyři další Palestinci, včetně 14měsíčního děvčátka. Mezi oběťmi je i důstojník izraelské armády, který patřil k zásahovému komandu a zemřel při přestřelce s palestinskými radikály. Analytici v oblasti hodnotí situaci jako vyhrocenou a k dalšímu vývoji jsou pesimističtí.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme