Izrael se potýká s rostoucím odlivem židovských obyvatel

Do Izraele se v posledních letech stěhuje ze světa méně Židů, než jich odchází opačným směrem do zahraničí. Vyplývá to z údajů izraelského statistického úřadu. Jen v roce 2006 odešlo do ciziny přes 22 tisíc Izraelců. Mnoho z nich se zase po delší době vrátí. Trend je ale podle odborníků zjevný - roste počet Izraelců, kteří dávají přednost životu v Evropě nebo dalších oblastech mimo Blízký východ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ortodoxní Židé u Zdi nářků prosí za zachování jednotného Jeruzaléma | Foto: Břetislav Tureček

Během šedesátileté historie Izraele odešlo ze země více než půl miliónu lidí, kteří se už nikdy nevrátili a žijí v cizině dodnes. V posledních letech jich přibývá takovým tempem, že už odliv židovských obyvatel nestačí doplňovat ani organizovaná a široce medializovaná imigrace Židů ze světa.

Izraelští analytici často varují, že v oblasti přibývá kvůli vyšší porodnosti rychleji Arabů než Židů. Nová data potvrzují, že kromě této takzvané demografické hrozby hraje v neprospěch Izraele i rostoucí počet odcházejících židovských obyvatel. Ti nejčastěji v cizině hledají bezpečnější život a také ekonomické a sociální jistoty.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme