Izrael se připravuje na pád ministra zahraničí - hrozí mu obvinění z praní špinavých peněz

Izraelské politické špičky se připravují na možnost, že generální prokurátor obviní ministra zahraničí Avigdora Liebermana z praní špinavých peněz a dalších závažných zločinů. Obvinění doporučila policie, podle které si Lieberman v minulosti nezákonně přišel v přepočtu na 50 miliónů korun. Premiér Benjamin Netanjahu si vzal kontroverzního politika do vlády i přes to, že o hrozícím obvinění věděl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu | Zdroj: ČTK

Lieberman totiž vede druhou nejsilnější stranu v zemi - Jisrael Bejtejnu. A bez ní by Netanjahu svou pravicovou vládu na jaře nesestavil. Hrozící obvinění by teď znamenalo automatický odchod Liebermana z čela ministerstva zahraničí a boj o jeho křeslo.

Koaliční dohoda Netanjahua nezavazuje dát funkci dalšímu politikovi z Liebermanovy strany. Podle tisku premiér záměrně nechal otevřenou možnost, že ji dá třeba svému rebelujícímu spolustraníkovi z Likudu Silvanu Šalomovi, anebo také Šaulu Mofazovi.

Ten je přitom čelní postavou opoziční Kadimy. Pokud by se nechal nalákat do vlády na prestižní post, znamenalo by to rozštěpení nejsilnější opoziční strany.

K tématu si můžete také přečíst:
Izrael se dnes dočká nové vlády vedené Benjaminem Netanjahuem
Izrael: Budoucímu šéfovi diplomacie hrozí obvinění z praní špinavých peněz
Sestavování izraelské vlády může ovlivnit finanční skandál Avigdora Liebermana
Nejsilnější strany v Izraeli se přetahují o přízeň radikála Liebermana

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme