Izrael se rozloučil s bývalým premiérem Arielem Šaronem

V Izraeli pohřbili bývalého premiéra Ariela Šarona. Po pietním aktu před Knesetem převezl armádní konvoj Šaronovu rakev na ranč jeho rodiny v jihozápadním Izraeli. Před rodinnou částí rozloučení ale byl ještě akt s vojenskými poctami na vrcholku Latrun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové Knesetu drží čestnou stráž u rakve s ostatky bývalého premiéra

Členové Knesetu drží čestnou stráž u rakve s ostatky bývalého premiéra | Zdroj: Reuters

Izraelští i světoví politici se rozloučili s Arielem Šaronem. Bývalého premiéra a generála přijel na poslední cestu doprovodit například americký viceprezident Joe Biden nebo ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Šaronovy zásluhy ocenil izraelský prezident Šimon Peres. „Ariel Šaron bránil a chránil naši zemi jako lev,“ prohlásil.

Premiér Benjamin Netanjahu vyjádřil úctu k Šaronově statečnosti a americký viceprezident Joe Biden pak vyzdvihl Šaronův cíl, kterým bylo přežití státu Izrael a židovského lidu. Smuteční řeč měl také bývalý britský premiér Tony Blair.

Přehrát

00:00 / 00:00

Státní pohřeb Ariela Šarona sleduje zpravodaj Štěpán Macháček

Po pietním aktu před Knesetem, který zakončila židovská modlitba, převezl armádní konvoj Šaronovu rakev na ranč jeho rodiny v jihozápadním Izraeli, kde byl bývalý premiér pohřben vedle své manželky Lily. Kolona se cestou zastavila na vrcholku Latrun, kde proběhly vojenské pocty.

Média si všímala i účasti českého premiéra v demisi Jiřího Rusnoka. Po americkém viceprezidentovi je to druhá nejvyšší ústavní funkce ze zahraničních hostů a Česká republika tím zřejmě chce ujistit Izrael o nadstandardních vztazích mezi oběma zeměmi.

Významný politik i voják

Ariel Šaron byl 11. předsedou izraelské vlády. Působil dlouho v politice, ale i v armádě. Zasloužil se o významná vojenská vítězství za válek v roce 1967 a 1973. Kritikové ho obviňují z podílu na masakru křesťanských milic v palestinských táborech při invazi do Libanonu v roce 1982. Naopak mu i Palestinci přičítají k dobru stažení izraelských osadníků z pásma Gazy v roce 2005. Šaron působil v pravicové straně Likud a pak založil centristickou Kadimu. Šaron zemřel v sobotu po osmi letech v kómatu, do kterého upadl po těžké mozkové příhodě.

Komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák připomněl, že Šaron byl politikem, který vydal Palestincům největší souvislé území, celé Pásmo Gazy.

„Přitom nešel vůbec proti Palestincům, šel proti vlastním lidem. Protože mnohým jeho bývalým voličům mohlo připadat, že je zradil. Postaral se o to, aby 10 tisíc Izraelců ztratilo své domovy, protože se osadníci museli odstěhovat,“ zdůraznil Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Význam Ariela Šarona pro Izrael a celý Blízký východ zhodnotil komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar uvedl v Ranním interview, že v Izraeli se bude na Šarona vzpomínat jako na jednoho z druhé generace izraelských politiků, nikoli zakladatelů státu, ale těch, kteří jeho budování aktivně zažili.

„Po desetiletí se zúčastnil nejprve izraelského vojenského života ve všech válkách a potom politického života, kde byl ministrem zahraničí, ministrem obrany, ministrem pro místní rozvoj a na konci premiérem.“

„Bude nepochybně vnímán jako ten izraelský premiér a politický představitel, který se významně zapsal do dějin země druhé poloviny minulého století a počátkem století současného,“ zdůraznil Tomáš Pojar.

Bývalý izraelský premiér Ariel Šaron na archivní fotografii z března 2005 | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Pohřeb bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Milan Kopp, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme