Izrael se stáhl z pásma Gazy

Izrael stáhl své pozemní jednotky z palestinského pásma Gazy. Od středy tam vedl kampaň proti ozbrojeným skupinám, které neustále ostřelují židovský stát raketami. Izrael se kvůli svému tažení dostal pod mezinárodní kritiku a například generální tajemník OSN Pan Ki-mun označil ofenzívu za nepřiměřenou reakci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci | Foto: AFP

Zdůvodněním zesílení izraelských operací bylo tažení proti teroristům, kteří z pásma Gazy ostřelují izraelská města. Armáda tvrdí, že pozemní ofenzíva splnila účel. Izraelský tisk ale upozorňuje, že i včera, tedy čtvrtý den operace, dopadlo na Izrael více než 40 raket. Mluvčí Hamásu Samí Abú Zuhrí také prohlásil, že stažení izraelské armády je důkazem vítězství Palestinců a dodal, že pásmo Gazy bude pro okupační vojáky hrobem.

Izrael operaci spustil poté, co palestinská raketa Kasám zabila ve městě Sderot jednoho izraelského civilistu. V pásmu Gazy pak armáda židovského státu zabila patrně až 112 lidí. Prokazatelně mezi nimi byly i civilisté včetně žen a dětí - palestinští zdravotníci uvádějí, že zabitých civilistů byla dokonce polovina. Šéf izraelského generálního štábu Gaby Aškenazi ale tvrdí, že ze sta zabitých bylo devadesát ozbrojenců.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme