Izrael se stáhne z pásma Gazy

Izraelský parlament večer schválil klíčový plán premiéra Ariela Šarona na stažení všech sil a osadníků z pásma Gazy a z části západního břehu Jordánu do konce roku 2005. Po dvou dnech vzrušené debaty izraelští zákonodárci podpořili přesídlení židovských osadníků z území, které by se mělo stát součástí příštího palestinského státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

židovští osadníci | Zdroj: ČTK

Kneset schválil Šaronův plán poměrem hlasů 67 ku 45. Po 37 letech tak skončí izraelská okupace tohoto území. V pásmu Gazy žije více než 1 a čtvrt milionu Palestinců a 8000 Izraelců.

Proti návrhu bylo 45 poslanců, včetně pěti zástupců arabských stran, 7 členů Knesetu se hlasování zdrželo. Jde o velký úspěch izraelského kabinetu, který ale ještě čeká boj o realizaci plánu. Čtyři ministři Šaronovy vlády v čele s ministrem financí Benjaminem Netanjahuem pohrozili po hlasování demisí, pokud kabinet nevyhlásí o této věci referendum.

Jak uvedl izraelský rozhlas, palestinská autonomie Šaronův plán odmítla. Podle samosprávy nepřispěje k vyřešení blízkovýchodního konfliktu.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme