Izrael se stahuje z další části libanonského území

Izrael opustí severní část vesnice Ghadžar, která leží na libanonském území. Na návrh OSN přistoupila izraelská vláda. Libanonské hnutí Hizballáh obhajuje své protiizraelské akce i přítomností izraelských jednotek na libanonské půdě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vesnici Ghadžar obsadili izraelští vojáci  v roce 1967

Vesnici Ghadžar obsadili izraelští vojáci v roce 1967 | Foto: AFP

„Izraelská armáda se stáhne ze severní části Ghadžaru až na modrou linii, která tvoří hranici mezi Izraelem a Libanonem. Tím naplníme naše závazky vyplývajíc z rezoluce Rady bezpečnosti 1701," řekl Českému rozhlasu mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor.

Ghadžar je syrská vesnice, kterou Izrael obsadil spolu s celými Golanskými výšinami v červnu 1967. V 80. letech Izraelci zabrali i přilehlou jižní část Libanonu a Ghadžar se rozrostl přes hranici. Tím vznikly současné komplikace. Před deseti lety se Izraelci z jižního Libanonu zase stáhli, Golany ale drží dál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček téma přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu

Před čtyřmi lety, když byla známá válka mezi Hizballáhem a Izraelem, Rada bezpečnosti OSN rozhodla, že by Izrael měl i z Ghadžaru odejít. A to se právě teď děje. Ze severu by se Izraelci stáhnout měli, ale ta jižní část, která je součástí Golanských výšin, jež Izrael dál okupuje, by dál měla zůstat v jeho rukou.

Vesnice Ghadžar má přes dva tisíce obyvatel, většinu právě v libanonské části. Poloha na sporném území jim výrazně zasahuje do životů a omezuje přístup do škol i třeba k naléhavé zdravotní péči.

Z chystané změny obyvatelé Ghadžaru velkou radost nemají. Především říkají, že jsou jedna vesnice a že se nenechají rozdělit. Podle nového uspořádání by severní část vesnice měly kontrolovat mírové síly OSN, jižní nadále Izraelci.

S odchodem Izraele alespoň ze severní části obce jsou spojovány naděje na uvolnění celkového napětí v regionu. Izraelci říkají, že ve chvíli, kdy se opravdu stáhnou, což ještě může trvat několik měsíců, budou chtít dobrozdání od OSN, že už opravdu odešli ze všech libanonských území. A tím by Hizballáh ztratil jednu ze záminek, kterými často ospravedlňuje útoky proti Izraeli.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme