Izrael se zatím nestáhl z vesnice Bajt Džalá

Izraelská armáda zatím nadále kontroluje část palestinského území v oblasti vesnice Bajt Džalá. Cílem této akce bylo zamezit dalšímu odstřelování sídliště Gilo, které je předměstím Jeruzaléma. Izraelský ministr zahraničí Šimon Peres se pokusil v přímém kontaktu s Jásirem Arafatem celou situaci uklidnit, a umožnit tak stažení armády z území palestinské autonomie. V oblasti se pak ale rozpoutala další přestřelka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak z Izraele informuje spolupracovník Radiožurnálu Michal Kotyk, výsledkem několika telefonátů mezi palestinským vůdcem Jásirem Arafatem a šéfem izraelské diplomacie Šimonem Peresem byla oboustranná dohoda. Podle té měla izraelská armáda ve večerních hodinách opustit pozice ve vesnici Bajt Džalá. Neoficiální informace hovořily zhruba o dvacáté hodině večerní. Ve stejné době se ale z palestinské strany ozvala střelba, na kterou izraelští vojáci odpověděli. Na nebi se znovu objevily i izraelské bitevní helikoptéry. Předpokladem pro dodržení úmluvy s palestinským prezidentem přitom bylo okamžité zastavení palby směrem k izraelskému území. Šimon Peres několikrát potvrdil, že je to jediná podmínka pro stažení armády. Zdůraznil, že pokud nebude splněna, zůstane armáda na stejných pozicích s úkolem chránit Jeruzalém.

Michal Kotyk, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme