Izrael si stěžuje na švédské předsednictví Evropské unii

Izrael je velmi nespokojený s předsednictvím Evropské unie poté, co funkci opustila Česká republika a převzalo ji Švédsko. Vyplývá to z prohlášení izraelských diplomatů, kterým se nelíbí, že Stockholm kritizuje židovské osadnické aktivity ve východním Jeruzalémě. O zákulisních sporech informuje izraelský tisk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstup do starého Jeruzaléma

Vstup do starého Jeruzaléma | Foto: Jiří Hošek

Švédští diplomaté opakovaně kritizovali Izrael za to, že umožňuje usazování dalších Židů do arabských čtvrtí Jeruzaléma. Naposledy se tak Stockholm vyjádřil po nedělním vystěhování dvou arabských rodin ve čtvrti Šajch Džarráh.

Podle diplomatů je ale Izrael z takového přístupu evropského předsednictví mimořádně frustrovaný. Švédové funkci převzali od České republiky před měsícem.

Izraelcům odpovídají, že pozice Stockholmu se nijak neliší třeba od Spojených států. Ty si k dalšímu protestu předvolaly izraelského velvyslance ve Washingtonu Michaela Orena. Američané mu zopakovali, že vystěhování arabských rodin považují za "provokativní" a "nepřijatelné".

Přečtěte si také:
Spojené státy vytýkají Izraeli vystěhování dalších palestinských rodin
Přes kritiku vystěhovala izraelská policie ve východním Jeruzalémě další arabské rodiny
Američané a Izrael se prý přibližují kompromisu ohledně židovských osad
Izrael údajně chystá hromadné vyklizení několika židovských osad
Izraeli se nelíbí Obamova kritika židovské výstavby ve východním Jeruzalémě
USA protestují proti židovské výstavbě ve východním Jeruzalémě

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme