Izrael slíbil OSN, že bude v boji více chránit civilisty

Izraelská armáda bude v případných konfliktech více dbát o ochranu civilistů a jejich majetku. Izraelská vláda to uvádí ve zprávě pro OSN. V dokumentu také stojí, že izraelské síly omezí používání střel s bílým fosforem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hranice mezi osadnickou enklávou a Palestinci | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Izraelská armáda je používala během dvaadvacetidenní ofenzivy v pásmu Gazy, na přelomu let 2008 a 2009. OSN poté ostře kritizovala Izrael i palestinské radikální hnutí Hamas, které pásmo Gazy ovládá. A s touto kritizovanou ofenzivou vlastně souvisí i současná zpráva izraelské vlády pro OSN.

Izraelská vláda zprávou pro generálního tajemníka OSN reagovala na mezinárodní kritiku a zejména na vyšetřovací zprávu, která vznikla z popudu OSN. Není to poprvé, co Izrael píše zprávu, v níž reaguje na tuto kritiku. Toto je jakási následná zpráva po té hlavní, která už byla vydána před řadou měsíců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Tureček mluvil o izraelské zprávě pro OSN na Rádiu Česko

Zpráva obsahuje to, co zatím Izrael vyšetřil. Shrnuje desítky incidentů. Některé byly odložené jako neopodstatněná kritika. V některých případech Izrael připouští, že se jeho vojáci něčeho dopustili, jako třeba střelby do neozbrojených civilistů, kteří mávali bílou vlajkou. Vojákovi, který do nich střílel, hrozí soud.

Na konci zprávy se vyskytuje zajímavá věc. Píše se, že bude zřízen institut důstojníků pro humanitární otázky. Důstojníci budou přičleněni ke každému praporu, a když dojde na bojovou situaci, mají radit izraelským jednotkám, jak postupovat, aby nezasáhli civilisty nebo jak dohlížet na správnou evakuaci civilistů. Izrael i tímto nepřímo přiznává, že kritika vedení války v Gaze byla do jisté míry oprávněná.

Armáda dále uvádí, že omezí používání bílého fosforu, i když ho označuje jako legální. Izrael argumentuje mezinárodními regulemi, které používání bílého fosforu umožňují. Nikoliv jako zbraně, které mají mrzačit vojáky či civilisty, ale jako látky, která osvětluje bojový prostor. Fungují tedy jako jakési obří světlice. Jenže regule zakazují použití těchto granátů tam, kde se vyskytují civilisté, což Izrael dělal.

Vojáky zpráva pobouřila

Během války Izraelci lhali, že nepoužívali fosfor vůbec. Až když západní novináři přinesli fotografie hořícího fosforu, popálených dětí v palestinských nemocnicích a neodpálených granátů označených jako fosforové, tak postupně Izrael přiznal, že tuto munici použil.

Mezi vojáky vyvolala oficiální zpráva izraelské vlády pro OSN zatím hodně negativních reakcí. Objevují se komentáře ze strany současných i bývalých vojáků v tom smyslu, že nyní to vypadá, že civilisty dosud vůbec nechránili.

Podle nich Izrael nemusí slibovat, že civilisty bude chránit, protože to dosud prý dělali. To samé stojí ale i ve zprávě. Druhý argument spočívá v tom, že podobné ústupky a závazky do budoucna izraelským vojákům svazují ruce. Vojáci prý příště budou mít strach zakročit proti teroristům.

Břetislav Tureček, Václav Sochor, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme