Izrael souhlasí se stažením vojáků z Gazy, má ale podmínky

Izrael i ozbrojené palestinské frakce vyhlásily po třech týdnech bojů příměří. Stažení izraelských vojáků z Gazy - to je teď hojně diskutované téma na Blízkém východě. Izraelský premiér Ehud Olmert ale odchod armády z Gazy podmiňuje dvěma požadavky: zastavit další útoky na Izrael a zamezit pašování zbraní palestinským skupinám. V Jeruzalémě včera jednal i český premiér Mirek Topolánek, který do Izraele přijel v rámci jednodenní cesty evropské delegace po Blízkém východě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci čekají na potraviny, které rozděluje OSN v centru Gazy | Zdroj: ČTK

Předseda české vlády dodal, že je také potřeba ukončit izraelskou blokádu pásma Gazy a celkově se zabývat situací na palestinských územích.

Topolánek byl nejdříve na summitu v Egyptě. Jordánský král tam velmi důrazně řekl, že je nutné zlepšit podmínky Palestinců. Jinak podle něj můžeme brzy čelit problémům, které už se nepodaří zvládnout.

České předsednictví Evropské unie to považuje za klíčový problém. Po rozhovorech v egyptském Šarm aš-Šajchu se Mirek Topolánek zúčastnil i pracovní večeře v sídle izraelského premiéra Ehuda Olmerta.

Předseda izraelské vlády před evropskými vůdci prohlásil, že Izrael nechce okupovat pásmo Gazy a stáhne se z něj, co nejdříve to bude možné. Olmert ale zdůraznil, že k úplnému odchodu musí mít Izrael jistotu, že se znovu nestane terčem palestinských útoků.

Přečtěte si také:
V palestinském pásmu Gazy se přestalo střílet
Izrael schválil jednostranné příměří v Gaze

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme