‚Historický den pro Izrael.‘ Židovský stát se dohodl na uklidnění vztahů se Spojenými arabskými emiráty

Izrael se dohodl se Spojenými arabskými emiráty (SAE) na uklidnění vzájemných vztahů. Oznámil to americký prezident Donald Trump. Na twitterovém účtu zveřejnil část společného prohlášení, které jako zástupce Spojených států sepsal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a korunním princem Abu Dhabí Mohammedem bin Zayedem. SAE tak budou prvním státem Perského zálivu, který s Izraelem navázal diplomatické styky.

Aktualizováno Washington/Jeruzalém/Abu Dhabí (Aktualizováno: 20:08 13. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

V prohlášení hlavy států oznamují, že jde o „historický průlom, který povede k rozšíření míru na Blízkém východě“. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil dohodu jako „historický den pro Izrael“.

Další útok Izraele na pozice Íránu v Sýrii? Damašek informoval o zásahu protivzdušné obrany

Číst článek

Izrael má podle dokumentu pozastavit své plány na anexi velké části okupovaného Západního břehu Jordánu. Premiér Netanjahu ale v televizním projevu upozornil, že plány se mohou časem prosadit ve spolupráci s USA.

„Po 49 letech Izrael a Spojené arabské emiráty plně normalizují své diplomatické vztahy,“ řekl Donald Trump při speciální tiskové konferenci v Bílém domě. „Vymění si velvyslance a zahájí rozsáhlou spolupráci v široké škále oblastí včetně turistického ruchu, školství, zdravotnictví, obchodu a bezpečnosti,“ pokračoval.

V následujících týdnech se mají podle prohlášení sejít delegace z obou států za účelem podepsání bilaterálních dohod. Ty mají zahrnovat oblasti investic, turismu, přímých letů, bezpečnosti, telekomunikací, technologií, energií, zdravotnictví, kultury a dalších vzájemně prospěšných oblastí. Zároveň by mělo dojít k zavedení ambasád na území obou států. V dokumentu se oba státy dohodly i na kooperaci ve věci výzkumu vakcíny proti koronaviru.

Trumpův triumf

Jde o první diplomatické spojení Izraele s jedním ze států Perského zálivu. Obě země jsou spojenci Spojených států, které vítají vzájemnou diplomacii. V prohlášení státy uvádí, že spolu s USA spustí společný strategický plán pro Blízký východ, který rozšíří diplomatickou, obchodní a bezpečnostní spolupráci.

Navázání styků je podle agentur vzácným diplomatickým vítězstvím pro Trumpa před listopadovými prezidentskými volbami poté, co jeho snahy ukončit válku v Afghánistánu zatím nepřinesly žádné plody, a úsilí o trvalý mír mezi Izraelem a Palestinci nijak nepokročilo. Izrael a SAE patří mezi Trumpovy nejbližší zahraniční spojence.

Třem stovkám Izraelců hrozí stíhání u Mezinárodního trestního soudu. Je mezi nimi i premiér Netanjahu

Číst článek

V Izraeli toto oznámení přichází po letech chlubení premiéra Netanjahua, že se jeho vláda těší těsnějším vztahům s arabskými zeměmi, než se veřejně přiznává. Netanjahu usiloval o stavbu osad na půdě, o kterou stáli Palestinci, a uvítal Trumpův návrh, který mu umožní anketovat značné části okupovaného Západního břehu, zatímco povolí Palestincům omezenou autonomii v jiných oblastech.

V případě SAE navázání diplomatických vztahů s Izraelem posílí mezinárodní snahu působit jako paprsek tolerance na Blízkém východě, přestože zemi vedou autokratičtí vůdci.

A pokud jde o Palestince, kteří jsou ve svém boji za nezávislost dlouhodobě závislí na arabské podpoře, jde jak o vítězství, tak dílčí prohru. Čtvrteční dohoda sice zastaví izraelské plány na anexi, ale Palestinci opakovaně vyzývali arabské státy, aby nesouhlasily s normalizací vztahů s Izraelem, dokud nebude uzavřena mírová dohoda ustavující nezávislý palestinský stát.

Reakce ze světa

„Jakákoli iniciativa, která může přispět k podpoře míru a bezpečnosti na Blízkém východě je vítaná,“ komentoval dohodu generální tajemník OSN António Guterres. 

Trumpův plán je proizraelský, Palestina ale může zůstat sama. Už není téma číslo jedna, říká analytička

Číst článek

Ostré odsouzení naopak zaznělo z Íránu. Polostátní tisková agentura Tasnim, která je napojená na elitní íránské Revoluční gardy, označila dohodu za „hanebnou“. Pro Írán je dohoda značnou ranou, protože posiluje regionální opozici proti Teheránu, který SAE, Izrael a USA vnímají jako největší hrozbu pro konflikty sužovanou oblast.

Dohodu uvítal egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. „Se zájmem a oceněním jsem sledoval společné prohlášení USA, SAE a Izraele, podle nějž Izrael zastaví anexi palestinského území a přijme kroky k míru na Blízkém východě,“ napsal na twitter. „Oceňuji úsilí všech, kdo dosáhli dohody s cílem vnést prosperitu a stabilitu do naší oblasti,“ dodal.

Palestinské islamistické hnutí Hamás v Gaze obvinilo Spojené arabské emiráty, že zavedením plných diplomatických vztahů s Izraelem Palestince „bodly do zad“. Hamás usiluje o zničení Izraele a od roku 2007, kdy převzal kontrolu nad pásmem Gazy, vedl proti Izraeli tři ozbrojené konflikty.

Ondřej Zlámal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme