Izrael trestá sebevražedný útok v Tel Avivu

Izraelská vojenská letadla F-16 v pátek večer bombardovala palestinské bezpečnostní objekty v Gaze a budovu samosprávy v Tulkarmu. Cílem bombardování v Gaze byl ve dvou vlnách komplex palestinské bezpečnosti, který je poblíž sídla palestinského vůdce Jásira Arafata. V Tulkarmu izraelský letoun raketou srovnal se zemí budovu palestinských úřadů. Je pravděpodobné, že šlo o odvetnou akci za sebevražedný atentát v Tel Avivu, který na tamním hlavním autobusovém nádraží v Tel Avivu zranil podle nejnovějších zpráv téměř dvě desítky lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

palestinští ozbrojenci | Zdroj: ČTK

Atentátník, který výbušninu odpálil při jízdě na motocyklu, přišel o život. K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil a podle izraelské policie není jasné, zda měl útok teroristické nebo kriminální pozadí.

Útočník přijel k autobusovému nádraží v Tel Avivu na motorce. Atentátník poté podle izraelského rozhlasu na křižovatce u nádraží odpálil výbušninu, kterou měl u sebe. Podle očitých svědků byl výbuch mimořádně silný. Stav dvou zraněných je kritický.

V době před polednem místního času, kdy k útoku došlo, bylo na nádraží kvůli začínajícímu víkendu velké množství lidí. Policie okamžitě uzavřela celou oblast. K atentátu došlo i přes mimořádná bezpečnostní opatření, která v Izraeli v současné době platí.

Podle pozorovatelů může být páteční incident začátkem nové vlny sebevražedných útoků. Katarská televize Al-Džazíra uvádí, že mohlo jít o odvetu za smrt tří palestinských ozbrojenců v noci na pátek. Jeden z nich patřil k aktivistům Hamasu.

Dva palestinští ozbrojenci byli v noci zastřeleni, protože se údajně snažili proniknout do židovské osady Guš Katif v pásmu Gazy. K incidentu došlo pouze několik hodin poté, co izraelské rakety odpálené z vrtulníku zabily ve městě Chán Júnis v pásmu Gazy aktivistu islámské organizace Hamas. Radikální islámské hnutí Hamas prohlásilo, že se za smrt svého člena pomstí.

Zabitý Bákir Hamdání byl údajně členem brigád Kásam, ozbrojené složky Hamasu. Ke stejné organizaci patřili také dva další Palestinci, kteří byli v autě při zásahu raketami těžce zraněni. Podle mluvčího izraelské armády byl zabitý Palestinec zodpovědný za deset ozbrojených útoků proti izraelské armádě a židovským osadám v pásmu Gazy.

Spojené státy možná přeruší kontakty s palestinským předákem Jásirem Arafatem. O revizi americké politiky vůči Palestincům v pátek v Bílém domě jedná zahraničně-politický tým kabinetu prezidenta George Bushe. Jak připomíná washingtonská zpravodajka Českého rozhlasu Olga Krupauerová, zamýšlí Bílý dům sérii sankcí: od přerušení mírové mise generála Zinniho, až po přerušení kontaktů s Jásirem Arafatem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O.Krupauerová: USA a Arafat

Ten je totiž považován za neseriózního partnera a skepticismus k jeho osobě roste. Podle naší zpravodajky se však konečné rozhodnutí dá očekávat až na začátku února, kdy bude ve Spojených státech izraelský představitel Ariel Šaron.

Milan Kopp, Zuzana Bančanská, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme