Izrael truchlí a slibuje odvetu

Izraelský premiér Ariel Šaron přislíbil dopadení iniciátorů pumového atentátu v keňské Mombase a pokusu o sestřelení izraelského letadla v blízkosti tamního letiště. Podle amerického prezidenta George Bushe jde o další strašlivé zločiny, proti kterým budou Spojené státy a jejich spojenci bojovat na celém světě. Od útoků se distancovaly Palestinská samospráva a hnutí Fatah i militantní hnutí islámského otporu Hamás. Izraelští a američtí vyšetřovatelé dorazili dnes ráno do keňské Kikambaly. Při včerejším sebevražedném útoku tam zahynulo 15 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hotel Paradise po výbuchu | Zdroj: ČTK

Izraelští a američtí vyšetřovatelé dorazili dnes ráno do Kikambaly, 20 kilometrů severně od keňského přístavního města Mombasa. Do Izraele už také přiletělo letadlo přepravující do vlasti těla tří Izraelců, kteří zahynuli při atentátu. Na palubě letadla se nachází také šest zraněných. Dalších šest zraněných bylo hospitalizováno v Mombase.

Při atentátu na hotel Paradise přišlo o život 12 lidí kromě atentátníků. Ti zahynuli při výbuchu silné nálože v džípu, ve kterém vjeli do dvorany hotelu.

Ve stejné době byly vypáleny dvě rakety na izraelské letadlo krátce po jeho startu z letiště v Mombase. Ani jedna raketa ale letadlo naštěstí nezasáhla. Ve stejný den bylo v severním Izraeli zastřeleno šest lidí při primárkách Likudu.

Za atentáty se tuší mezinárodní teroristická síť Al-Káida, i když se k nim přiznala dosud neznámá skupina Exilová vláda pro celou Palestinu, Armáda Palestiny. Atentáty byly provedeny v předvečer 55.výročí přijetí rezoluce OSN o rozdělení Palestiny a ustavení Izraele, uvádělo se ve faxu zaslaném mezinárodním tiskovým agenturám v Bejrútu.

"Jsme uprostřed těžké bitvy. Globální boj proti teroru se musí stát reálnou, praktickou a nekompromisní kampaní proti všem teroristickým organizacím, těm, kdo jim poskytují přístřeší, všude a kdykoli," zdůraznil izraelský premiér Šaron. Pozorovatelé jeho prohlášení přirovnávají k obdobnému slibu zástupců Izraele po vraždách izraelských atletů na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972. Tajná služba mnohé strůjce tehdy vypátrala a zabila.

Dvanáct zadržených - takový je výsledek dosavadního vyšetřování. Ke včerejšímu pokusu o sestřelení izraelského civilního letadla i k výbuchu v hotelu Paradise se podle zpráv libanonských agentur přihlásila zatím neznámá organizace Armáda Palestiny. Vládní libanonské zdroje ale tvrdí, že taková skupina neexistuje. Podle většiny analytiků za atentáty v Keni skutečně stojí teroristická organizace Al-Káida.

Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme