Izrael údajně plánuje preventivní útok na Írán, Západ se drží stranou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeho ministr obrany Ehud Barak údajně plánují „preventivní útok“ na Írán a chtějí pro to získat i celou vládu. Jiní členové izraelské vlády a také šéfové tajných služeb ale před vojenskou akcí varují. Informace se objevila v izraelském tisku a hned ji přejala i západní média.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konflikt Irán - Izrael | Foto: Emanuel Macoun

Zpráva přišla jen několik dní před zveřejněním výroční zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii, která bude věnována íránskému jadernému programu a čeká se, že bude velice kritická.

Sílí pocit, že Írán se celkem nerušeně – navzdory sankcím OSN – dopracuje k jaderné zbrani. Írán držel plány v tajnosti 18 let a přišlo se na něj jen náhodou. Pochybnosti vzbuzuje i samotný rozsah programu, který dává smysl pouze v případě, že jeho konečným cílem je jaderná zbraň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spekulace o útoku na Írán rozebral v Odpoledním Radiožurnálu zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák

Američané říkají, že možné jsou všechny způsoby řešení a nevylučují ani vojenský zásah. Podle některých zdrojů povzbuzovali Spojené státy k útoku na Írán někteří spojenci z regionu, například Saúdská Arábie.

Kdyby na Írán zaútočil Izrael, byl by sice podroben tvrdé kritice, ale mnohé z kritizujících zemí by v zákulisí byly rády, že za ně někdo udělal špinavou práci.

Sílí také izraelský pocit izolace v regionu, k čemuž přispívá i takzvané Arabské jaro. Režimy, které se dostávají k moci, budou zřejmě Izraeli nakloněny ještě méně než vlády předchozí. Týká se to například Tuniska nebo Egypta.

Židovský stát se v poslední době rozhádal i s Tureckem a napětí zvýšil také vstup Palestiny do organizace UNESCO. Izrael má také pocit, že Obamova administrativa region zanedbává a nepříliš efektivně řeší jeho problémy, především tolik diskutovaný íránský jaderný program.

Milan Slezák, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme