Izrael ukončil blokádu Jásira Arafata v Ramalláhu

Více než tříměsíční zadržování předsedy palestinské samosprávy Jásira Arafata v Ramalláhu skončilo. Izrael mu povolil volný pohyb po palestinských autonomních územích. O důvodech informuje z Blízkého východu náš zpravodaj Jaromír Janev. Arafat splnil všechny podmínky tím, že nechal zatknout všechny pachatele atentátu na ministra Rechavana Zeeviho a také viníky pašování zbraní do autonomie na lodi Karin A.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jásir Arafat | Foto: ČTK/AP

V případě, že by kteréhokoli z nich autonomie propustila, vyhradil si Izrael právo blokádu obnovit.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev: Konec Arafatovy blokády

Násilí však není zdaleka konec. Izraelští vojáci v pondělí večer pronikli do palestinského uprchlického tábora v Džabáliji na severu pásma Gazy a při přestřelkách tam zabili pět Palestinců.

Jásir Arafat požádal amerického ministra zahraničí Colina Powella, aby přiměl Izrael zastavit operace na palestinských územích. Šéf palestinské správy žádá také o urychlení příjezdu amerického emisara Anthonyho Zinniho do oblasti. Toho na Blízkém východě čekají ve čtvrtek. Má se pokusit dosáhnout příměří po nejhorších násilnostech mezi Izraelem a Palestinci od září 2000, kdy začalo palestinské povstání.

Asi 50 izraelských tanků a obrněných transportérů podporovaných bojovými vrtulníky vjelo nad ránem do města Kalkílija na západním břehu Jordánu. Podle agentury Reuters má operace podobné rysy jako razie, ke které došlo minulý týden v palestinském městě Tulkarm a v uprchlickém táboře Núr Šams. Izraelská armáda tehdy informovala, že v uprchlických táborech izraelští vojáci pátrají po ozbrojených Palestincích.

Podle palestinské bezpečnosti izraelské tanky zničily kontrolní stanoviště palestinské skupiny Force-17 zodpovědné za osobní bezpečnost palestinského představitele Jásira Arafata. V ulicích města pak prý lehce zranily tři členy této skupiny.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme