Izrael ukončil vrtulníkové útoky
Izrael dnes večer zastavil útoky svých bojových vrtulníků na palestinské cíle na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na Dannyho Yatoma, vysokého poradce izraelského premiéra Ehuda Baraka.
"Tato fáze našich útoků skončila. Pokud se palestinské samosprávě podaří to, co šéf Palestinců Jásir Arafat stále slibuje, tedy zastavit násilí, teror a střelbu do našich lidí, pak už žádnou další akci nepodnikneme," řekl v izraelské televizi. "Pokud toho ale nebude schopna dosáhnout, budeme se bránit," dodal. Palestinský lid zůstane nadále pevný a jednotný a bude usilovat o vyhlášení svého státu s Jeruzalémem jako hlavním městem, prohlásil předtím Arafat v prvním komentáři k dnešním útokům izraelských vrtulníků na Ramalláh a Gazu.
"Náš lid nebude váhat a bude pokračovat v pochodu na Jeruzalém, na své hlavní město," řekl novinářům během návštěvy zraněných Palestinců v nemocnici v Gaze. Palestinské nemocniční zdroje oznámily, že při izraelských útocích bylo zraněno 17 lidí. Izraelci uvedli, že dali palestinským obyvatelům před zahájením útoků na své plánované cíle vobou městech tři hodiny času, aby vytipované budovy opustili. Agentura AFP dodala, že prý Izraelci do večera podnikli proti Ramalláhu pět leteckých útoků. Při jednom z nich vyřadili z provozu palestinský rozhlas. Podle slov nejmenovaného palestinského ministra považuje Arafat útoky izraelských bojových vrtulníků za "vyhlášení války". Protiizraelské islámské hnutí Hamas pohrozilo Izraeli, že "židovský stát za útoky na Ramalláh a Gazu tvrdě zaplatí".