‚Přiveďte je domů, hned!‘ vyzývají Izraelci v ulicích vládu. Unesené připomínají jejich postele u divadla

Měsíc poté, co palestinské hnutí Hamás zabíjelo v kibucech a vesnicích na jihu Izraele, stále vězní zhruba 240 lidí. Mezi rukojmími jsou osmdesátiletí lidé i několikaměsíční kojenci. V ulicích Tel Avivu protestují lidé a vyzývají vládu, aby zajaté osvobodila. „Přiveďte je domů, hned!” skandují.

Od zpravodaje z místa Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na náměstí před národním divadlem v Tel Avivu stojí jedna vedle druhé 240 postelí a postýlek. V každé je pokrývka, jméno a fotografie toho, kdo by v ní měl spát, ale nespí.

Přehrát

00:00 / 00:00

„Přiveďte je domů, hned!” skandují lidé v ulicích Tel Avivu. Mluvil s nimi Jaromír Marek

„Celou tu dobu mám hrozný strach. Je uprostřed války, nevíme, co se s ní děje,“ říká žena, jejíž dcera je mezi unesenými. Ozbrojenci z Ham ji unesli z hudebního festivalu Supernova poblíž Pásma Gazy.

„Snažila se ujet v autě, ozbrojenci je zastavili. Jednoho z jejích přátel na místě zabili. O dceři nemáme od té doby žádné zprávy. Dozvěděli jsme se, že je zraněná, že je v Gaze v nemocnici, ale nevím, jestli tomu mohu věřit,“ popisuje.

‚Přiveďte je domů, hned!‘

Zatímco nálada před národním divadlem ha-Bima je skoro pietní, demonstrace, které se odehrávají před ministerstvem obrany, jsou hlučné a důrazné a scházejí se na nich tisíce lidí.
Přímo u vjezdu do přísně střeženého objektu stojí několik desítek stanů. Před jedním z nich sedí Omri. V ruce drží fotografii svého bratra.

„Byl na hudebním festivalu, od té doby s ním nemáme žádný kontakt. Úřady nám řekly, že je mezi rukojmími. Postavil jsem si zde stan, kde přespávám. Budu tady do doby, než bratra osvobodí. Věřím, že se dočkám,“ říká Omri.

„Přiveďte je domů, hned!” skandují lidé v ulicích Tel Avivu | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Lidé, kteří demonstrují za propuštění rukojmí, se zlobí na vládu. Vytýkají jí, že je neochránila. Že nechala teroristy řádit dlouhé hodiny a teď dělá málo pro osvobození rukojmí.

„Přiveďte je domů, hned!” skandují lidé v ulicích Tel Avivu. Jejich výzva je projevem zoufalství, hněvu a beznaděje.

S plakátem tam stojí i třicátník Elijah. Je tady prý proto, aby vyjádřil podporu rodinám unesených. Jak propuštění rukojmí dosáhnout, ale neví.

„Nejsem politik, ale vím, že se musí zkusit všechny možnosti. Včetně vyjednávání. Když útočíme na Pásmo Gazy, přinese to jen další oběti civilistů a zemřou možná i rukojmí,“ obává se Elijah.

Jaromír Marek, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme