Na návrh Donalda Trumpa? Izrael zakázal vstup dvěma členkám amerického Kongresu

Izraelské úřady zakázaly dvěma členkám americké Sněmovny reprezentantů vstup do země. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že Ilhan Omarová a Rashida Tlaibová nedostanou povolení pro cestu vzhledem ke svým výzvám k bojkotu Izraele kvůli okupaci palestinských území. K zákazu izraelskou vládu vyzval i americký prezident Donald Trump, který je s poslankyněmi ve vážném sporu. Omarová v reakci uvedla, že jde o „urážku demokratických hodnot“.

Aktualizováno Jeruzalém (Aktualizováno: 10:47 16. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Pokud by Izrael umožnil návštěvu kongresmanky Omarové a kongresmanky Tlaibové, dal by najevo velkou slabost,“ napsal na twitteru Trump. | Zdroj: Reuters / koláž iROZHLAS.cz

Zákaz vstupu pro americké političky, které židovský stát v minulosti kritizovaly a do Izraele se chystaly v nejbližších dnech, oznámila náměstkyně ministra zahraničí Cipi Hotovelyová. Do Izraele by podle ní neměl mít povoleno jezdit nikdo, kdo „popírá naše právo na existenci“.

Izrael měl původně v úmyslu cestu dvou kongresmanek povolit, premiér Netanjahu ale záležitost ve středu konzultoval s ministry vnitra, zahraničí, veřejné bezpečnosti, s šéfem bezpečnostní rady a generálním prokurátorem. Poté se rozhodl změnit názor, podle agentury Reuters tak učinil zejména kvůli nátlaku ze strany prezidenta Trumpa.

Netanjahu otevřel na okupovaném území další židovskou osadu, jmenuje se Trumpův vrch

Číst článek

„Pokud by Izrael umožnil návštěvu kongresmanky Omarové a kongresmanky Tlaibové, dal by najevo velkou slabost,“ napsal ve čtvrtek na twitteru Trump. Prezident v minulosti obě političky opakovaně kritizoval za jejich postoje k židovskému státu, s nímž se snaží utužovat vazby.

Obě zákonodárkyně byly mezi čtveřicí političek s přistěhovaleckými kořeny, které Trump v červenci vyzval, aby se vrátily do země svého původu. Jeho kritici jej za to nazvali rasistou. Omarová přijela do USA s rodiči jako dítě ze Somálska, Tlaibová má palestinské předky, ale narodila se v Americe.

„Izrael je otevřen jakémukoli návštěvníkovi a jakékoli kritice, a to s jedinou výjimkou: izraelské zákony zapovídají vstup (do země) lidem, kteří žádají bojkot Izraele,“ uvedl ve svém prohlášení Netanjahu. Podle něj i itinerář cesty plánované kongresmankami svědčil o tom, že jediným důvodem jejich návštěvy bylo podpořit bojkot Izraele a podkopat jeho legitimitu.

Zákaz vstupu do Izraele kritizovali přední představitelé Demokratické strany. Podle šéfa demokratické menšiny v Senátu Chucka Schumera krok Izraele jen poškodí vzájemné vztahy. „Žádná demokratická společnost by se neměla bát otevřené debaty. Spousta silných podporovatelů Izraele bude tímto rozhodnutím, které by Izrael měl zvrátit, hluboce zklamána,“ napsal v prohlášení. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová řekla, že zákaz je „pod úroveň tak významného státu, jako je Izrael.“

Izraelská vláda k zákazu nezveřejnila podrobnosti, podle médií však byl zřejmě vydán na základě zákona z roku 2017, který umožňuje úřadům zakázat vstup lidem podporujícím bojkot Izraele kvůli jeho okupaci palestinských území, označovaný zkratkou BDS. Obě americké političky Izrael kritizují a tuto kampaň podporují. Server The Times of Israel napsal, že důvodem k zákazu vstupu je podezření z podpory BDS a toho, že se ženy dopustí provokace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme