V uprchlickém táboře Džabálija zemřelo při izraelských útocích 110 lidí, hlásí z Pásma Gazy

Při izraelských útocích na uprchlický tábor Džabálija v severní části Pásma Gazy od neděle zemřelo 110 Palestinců. Podle agentury AFP to uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví ovládané hnutím Hamás. Z několika dalších míst jsou hlášeny další desítky mrtvých, uvedla agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví v Gaze, které je pod kontrolou radikálního hnutí Hamás.

Sledovali jsme online Gaza (Aktualizováno: 11:12 18. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„SOS“ nápis nalezený v úkrytu zabitých rukojmích

„SOS“ nápis nalezený v úkrytu zabitých rukojmích | Zdroj: Reuters

Původně palestinské ministerstvo zdravotnictví informovalo o 90 mrtvých v táboře Džabálija v neděli, v pondělí ráno pak navýšilo bilanci na 110 mrtvých. Podle agentury AP svědci uvedli, že v oblasti se svádí těžké boje.

V neděli večer šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že je zděšen stavem, ve kterém se nachází nemocnice Kamála Advána v Gaze. Na nemocnici v uplynulých dnech útočily izraelské jednotky.

Podle šéfa WHO bylo mnoho zdravotníků zadrženo a nemocnice byla vyřazena z provozu, kvůli čemuž zemřelo osm pacientů. Izraelská armáda dlouhodobě tvrdí, že radikální hnutí Hamás ukrývá v nemocnici zbraně a vojenská zařízení.

Raketový útok na dům v Gaze patřící rodině jednoho z vedoucích činitelů Islámského džihádu si vyžádal 24 životů, údery na uprchlický tábor Dajr Balah ve střední části Gazy 12 a další čtyři útok ve městě Rafáh na jihu úzkého pobřežního pásma, v němž ve velmi složitých podmínkách žije na 2,3 milionu Palestinců.

Izraelská armáda, která tvrdí, že se snaží vyhnout civilním obětem, uvedla, že při náletu na Chán Júnis zabila sedm ozbrojenců. Podle Palestinců v tomto městě při zásahu jedné z nemocnic zahynula také třináctiletá dívka, která před několika týdny kvůli válce přišla o oba rodiče, dva sourozence a jednu nohu, kvůli čemuž byla ve zdravotnickém zařízení.

Přímá linka na Hamás. Proč se příměří peče zrovna v Kataru a co z toho šejci mají

Číst článek

Během války mezi Izraelem a Hamásem v Gaze dosud zemřelo zhruba 19 000 lidí, většinou civilistů. Velká většina obyvatel pobřežního pásu, který je menší než Praha, musela opustit své domovy.

Izrael rozsáhlou vojenskou operaci zahájil v reakci na útok palestinských ozbrojenců ze 7. října, při kterém na jeho území zahynulo zhruba 1200 lidí, většinou civilistů. Dalších 240 radikálové odvlekli do Gazy. Stále jich zadržují kolem 130, Izrael se ale domnívá, že asi dvacet už je po smrti.

Minulý týden Tel Aviv uvedl, že jeho armáda v Gaze omylem zastřelila tři izraelské rukojmí, přestože mávali bílou vlajkou. Server BBC News také informoval o tom, že armáda na zdi domu, kde se muži skrývali, později našla nápisy v hebrejštině „SOS“ a „pomoc, tři rukojmí“ napsané za pomoci zbytků jídla na kusu látky.

trs, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme