Izrael uvolnil peníze pro Palestinskou samosprávu

Izraelská vláda uvolnila 11 milionů dolarů, aby pomohla Palestině překonat kritickou situaci ve zdravotnictví. Jde o část podílu na clech a daních, který Izraelci přestali Palestině vyplácet poté, co se k moci dostalo hnutí Hamas. Za peníze se mají nakoupit chybějící léky a zdravotnické potřeby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinský prezident Mahmúd Abbás a izraelská ministryně zahraničí Tzipi Livniová | Zdroj: ČTK

Izraelská vláda považuje uvolnění financí za projev dobré vůle. Izrael rozhodl před časem o přerušení kontaktu s autonomií, protože vládnoucí hnutí Hamas odmítlo uznat židovský stát a jeho právo na existenci.

V důsledku částečné izolace i ze strany USA a Evropské unie se prudce snížila životní úroveň obyvatel samosprávy. Jak uvedl izraelský rozhlas, premiér Ehud Olmert potvrdil, že židovský stát nebude principiálně i nadále udržovat se samosprávou oficiální styky. Premiér ale dodal, že tam, kde může jít o záchrany životů, se kontakty uskuteční.

V egyptském Šarm aš-Šajchu se dnes konala také první izraelsko-palestinská schůzka na vysoké úrovni po vítězství Hamasu. Izraelská ministryně zahraničí Tzipi Livniová se setkala s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Palestinský prezident na společném jednání vyzval k obnovení mírových rozhovorů a šéfka izraelské diplomacie potvrdila, že mezinárodní plán Cestovní mapa stále platí, ačkoliv se dnes neuskutečňuje. Význam schůzky zdůraznila i účast izraelského vicepremiéra Šimona Perese.

Politici projednali složitou humanitární situaci v autonomii a připravovali budoucí vrcholnou schůzku mezi Mahmúdem Abbásem a izraelským premiérem Ehudem Olmertem. Ta by měla proběhnout po Olmertově návštěvě ve Spojených státech.

Dohodli se také na přímém telefonickém spojení mezi izraelskou vládou a palestinským prezidentem, které tak nepůjde přes samosprávu vedenou radikálním hnutím Hamas.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme