Izrael: Už žádná jednání s Palestinci

Izrael zavřel dveře veškerým jednáním s Palestinci. Po večerním útoku na židovské osadníky v Hebronu, kde zemřelo 12 Izraelců a jeden ze členů palestinského komanda, to prohlásil mluvčí izraelského ministerstva zahraničí. K útoku přihlásily takzvané Jeruzalémské roty, ozbrojené křídlo hnutí Islámský džihád. Izraelská armáda začala připravovat tvrdý odvetný zásah proti palestinským radikálům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský voják na hlídce | Foto: ČTK/AP

Možnou odvetu hned po atentátu telefonicky konzultoval izraelský premiér Ariel Šaron s ministrem obrany Šaulem Mofazem. Armáda po útoku postavila zábrany kolem sídla palestinského vůdce Jásira Arafata v Ramalláhu.

Izraelská armáda při následném útoku na Gazu zničila dílnu užívanou zřejmě k výrobě zbraní. Podle palestinských zdrojů přitom utrpěli zranění dva Palestinci. Do akce armáda nasadila vrtulníky, z nichž bylo na dílnu vypáleno pět raket. Při akci v Gaze bylo kromě dílny poničeno asi deset okolních domů.

Izraelská armáda také znovu přeskupila své jednotky do arabských částí Hebronu, odkud se před měsícem stáhla. Zpřísnila také veškerá bezpečnostní opatření ve městech na Západním břehu Jordánu, především v Nábulusu a Džanínu. Při přestřelce mezi vojáky a palestinskými radikály v Džanínu zahynula zřejmě nešťastnou náhodou mladá Palestinka. Při jiném incidentu přišel o život aktivista militantní organizace Islámský džihád.

Večerní atentát proti Židům v Hebronu vyvolal v Izraeli velký odpor, protože většina obětí byla z řad věřících, kteří se vraceli z tradiční páteční bohoslužby v Hrobce proroků. Palestinská autonomie útok neodsoudila, protože k němu došlo na Západním břehu Jordánu Palestinci považují všechny židovské osadníky včetně jejich dětí za okupanty.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme