V Izraeli umístili vánoční stromek vedle osmiramenného svíce, místní ortodoxní komunita to kritizuje

Rozhodnutí umístit vánoční strom do haly nákupního střediska v jihoizraelském přístavu Ašdod vyvolalo v Izraeli pozdvižení. Vysoký strom ozdobený kouličkami je umístěn vedle velkého osmiramenného svícnu používaného o židovském svátku chanuka. Ašdod je izraelské šesté největší město a velký vliv tam má ortodoxní a ultraortodoxní židovská komunita.

Tento článek je více než rok starý.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupce starosty Ali Amsalem, který stojí v čele místní odbočky ultraortodoxní strany Šas, rozhodnutí managementu nákupního centra Big Fashion kritizoval a požaduje, aby byla „taková hanba odstraněna“.

Starosta Jehjel Lasry se vyhnul hodnotícímu komentáři a prohlásil, že radnice se nevměšuje do rozhodování obchodů ve městě.

Izraelská policie doporučila obžalovat premiéra Netanjahua ve třetím případu

Číst článek

Mluvčí společnosti, která nákupní centrum provozuje, sdělil, že strom byl vztyčen na žádost jednoho z členů městské rady Eliho Nachta. Když se v říjnu v Izraeli konaly volby do městských zastupitelstev, Nacht kandidoval a uspěl s heslem Dost náboženského nátlaku. Připomínal, že v Ašdodu žije mnoho přistěhovalců z bývalého Sovětského svazu, kteří při svátcích konce roku staví a zdobí stromky - rusky zvané jolky.

Firma tvrdí, že by dekorace neměla být chápána jako projev odporu vůči věřící židovské komunitě, ale spíš jako pokus vytvořit evropskou atmosféru. Společnost působí také na severu Izraele, kde prý vánoční stromky jako dekorace běžně používá.

Náboženský a kulturní charakter dvousettisícového Ašdodu bylo velké téma říjnových voleb. Náboženské komunitě se nelíbí, že centrum Big Fashion je otevřeno i v sobotu, která je v židovském světě dnem klidu.

Amsalem na svém facebookovém účtu napsal, že to, že hned vedle stromu stojí chanukový svícen, věci nijak nepomohlo, protože obojí je v hale od pondělka, který byl posledním dnem osmidenního svátku chanuka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme