Izrael ve čtvrtek ukončí blokádu Libanonu

Izrael zítra odpoledne ukončí blokádu libanonského námořního a vzdušného prostoru. Oznámil to úřad premiéra Ehuda Olmerta. Stalo se tak několik hodin poté, co šéf libanonské diplomacie Fauzí Sallúch oznámil, že Libanon blokádu naruší, pokud ji Izrael neodvolá. Sallúch přitom nevyloučil použití ozbrojených sil. Kontrolu nad libanonskými přístavy a letišti převezmou mezinárodní mírové jednotky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italští vojáci na libanonském pobřeží | Foto: AFP

Od 18 hodin večer začnou na bejrútském letišti znovu přistávat letadla, která nebudou podléhat zvláštnímu povolení Izraele. Kontrolu na letišti v Bejrútu zajistí němečtí experti proti pašování zbraní. Podobně by měly do libanonských přístavů připlouvat také lodě. Obsah nákladu budou mít právo prohlížet německá vojenská plavidla mise UNIFIL.

Libanonský ministr informací Ghází Arídí to považuje za vítězství své země a za výsledek tlaku Libanonu včetně pětidenní protestní stávky parlamentu, během níž libanonský zákonodárný sbor vyzval zákonodárná shromáždění arabských a islámských zemí ale i celého světa k podpoře požadavku zrušení blokády.

O konec blokády usiloval i generální tajemník OSN Kofi Annan během své cesty po státech Blízkého východu. Podle některých informací přispěla k jejímu zrušení i americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Židovský stát blokoval libanonský vzdušný prostor od 14. srpna, kdy vstoupilo v platnost příměří mezi ním a hnutím Hizballáh. Izrael odůvodňoval částečnou blokádu snahou zabránit dodávkám zbraní pro militantní Hizballáh.

Jaromír Janev, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme