Izrael viní z odpovědnosti za atentát Arafata

Odpovědnost za útok v Hadeře, při kterém zahynulo šest Izraelců a přes tict dalších bylo zraněno, Izrael připisuje palestinské samosprávě. Palestinský atentátník začal včera večer střílet z automatické pušky M-16 do účastníků židovské slavnosti. Těm se útočníka podařilo zabít ještě před tím, než stihl odpálit granát, který měl u sebe. Izraelská armáda podnikla během dne řadu odvetných zásahů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zastřelený palestinský útočník | Zdroj: ČTK

Palestinského atentátníka zastřelili samotní svatebčané ještě před příjezdem izraelské policie. Řada Izraelců totiž chodí kvůli možnosti palestinských útoků ozbrojena. I incidentu došlo i přes mimořádná bezpečnostní opatření, která byla v posledních dnech přijata. Podle palestinských zdrojů, citovaných katarskou televizí Al-Džazíra, mohl být útok odvetou za zásahy izraelské armády v palestinském Tulkarmu, které leží nedaleko Hadery.

K atentátu se přihlásila palestinská organizace Brigády mučedníků od Al-Aksá, blízká hnutí Fatah palestinského předáka Jásira Arafata. Izraelská armáda už v reakci na atentát vyslala nad palestinská území bojové letouny F16, které zničily budovu palestinských bezpečnostních sil v Tulkarmu na západním břehu Jordánu.

Izraelská armáda během dneška obsadila už dvě třetiny palestinského správního střediska Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Podle palestinských zdrojů proniklo ráno do Ramalláhu přes 20 izraelských tanků a obrněných vozidel. Tanky stojí jen asi dvacet metrů od současné rezidence palestinského prezidenta Jásira Arafata. Izraelské jednotky také obsadily sídlo šéfa palestinské tajné služby.

Ve městě došlo násilným střetům. Jejich výsledkem je více než 30 zraněných, z toho tři těžce. Nepokoje proběhly v blízkosti sídla prezidenta palestinské autonomie Jásira Arafata v Ramalláhu. Mladí Palestinci házeli na vojáky kameny a ti odpověděli slzným plynem a gumovým střelivem. Podle palestinských zdrojů, které citovala katarská satelitní televize Al-Džazíra, byl údajně jeden z demonstrantů zraněn ostrou municí. K podobným střetům došlo i u Nábulusu a Džanínu.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme