Analytik Pojar: Novou izraelskou vládu spojuje odpor k Netanjahuovi. Stability se Izraelci nedočkají

Těsně před vypršením termínu oznámily opoziční síly v Izraeli, že se dohodly na vládě, která může ukončit éru Benjamina Netanjahua. Členem nového kabinetu má být poprvé i arabská strana a v premiérském křesle by se měli střídat Naftali Bennett a Jair Lapid. „Pravděpodobně je hotovo, ale hlasování teprve proběhne a koalice se nyní opírá o většinu jednoho poslance,“ shrnuje bezpečnostní analytik a prorektor Vysoké školy CEVRO Institut Tomáš Pojar.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poté, co Benjamin Netanjahu neuspěl, byl sestavením vlády pověřen Jair Lapid, předseda druhé nejsilnější strany Existuje budoucnost (vpravo) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Pokud v čele Izraele skutečně stane navrhovaná koalice, bude to pro zemi velká změna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Pojar: Novou izraelskou vládu spojuje odpor k Netanjahuovi. Stability se Izraelci nedočkají

„Je ale otázka, zda tato vláda přežije. Hlavním sjednocujícím faktorem je totiž velký odpor vůči Netanjahuovi,“ přibližuje ve vysílání Českého rozhlasu Plus novinářka Natasha Dudinski.

Nicméně doufá, že touha uzavřít kapitolu premiéra, přezdívaného Bibi, bude dostatečnou motivací ke kompromisům nastupujícího kabinetu. To, po čem občané touží, je totiž zejména stabilita.

„Izraelská společnost sice touží po stabilitě, ale volí tak, že není možné sestavit stabilní vládu,“ glosuje Pojar.

Koalice kompromisů, která má smést Netanjahua. Zásadní změny nová vláda nepřinese, říká analytička

Číst článek

Dává však za pravdu novinářce v tom, že hlavním tmelícím prvkem koalice je osoba Benjamina Netanjahua. „Pokud tato vláda vznikne, tak bych si vsadil, že nebude řádně vládnout čtyři až pět let, ale budou předčasné volby – zhruba za rok a půl nebo dva.“

Změna v politickém vedení země podle bezpečnostního analytika nepřinese v zásadě nic nového. „Je potřeba hlavně rozhodnout o rozpočtech, protože Izrael žije dlouhodobě v provizoriu.“

Arabové ve vládě

Historickou účast arabské strany ve vládní koalici umožnil rozkol v jednotné arabské alianci.

„Teď se odtrhla frakce Ra'am. A argument této strany bylo: ‚Konečně nám to něco přinese‘,“ vysvětluje vedoucí Centra pro studium Blízkého východu při Metropolitní univerzitě Praha Břetislav Tureček.

A dodává, že Arabové si svou podporu nechají takříkajíc zaplatit. Arabský sektor je totiž silně podfinancován a není mu věnována zdaleka taková péče jako sektoru židovskému.

Příkladem nerovného přístupu může být třeba znevýhodnění při nakupování půdy nebo méně pracovních příležitostí ve státní správě, uzavírá.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Jana Bumby.

Jan Bumba, marz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme