V Izraeli se o sestavení vlády pokusí opoziční lídr Jair Lapid. Prezident mu na to dal čtyři týdny
Izraelský prezident Reuven Rivlin ve středu pověřil sestavením nové vlády šéfa opozice Jaira Lapida. Lídr centristické strany Ješ Atid má podle něj ve 120členném Knesetu podporu 56 poslanců. Informovala o tom agentura Reuters.
Rivlinovo rozhodnutí přišlo poté, co premiérovi Benjaminu Netanjahuovi v noci na středu vypršel termín pro sestavení nové vlády, který dostal po březnových předčasných parlamentních volbách. Na sestavení koalice bude mít Lapid necelý měsíc.
Premiér Netanjahu nedokázal v termínu sestavit novou koaliční vládu. Na tahu je prezident Rivlin
Číst článek
Netanjahu neuspěl
Parlamentní volby se v Izraeli konaly 23. března. Byly čtvrté za dva roky a nepřinesly výsledek, který by kterémukoli z politiků umožnil sestavit většinový kabinet. Netanjahuova pravicová strana Likud s 30 mandáty skončila první, centristická strana Ješ Atid se umístila na druhém místě se 17 křesly. Netanjahu byl sestavením koaliční vlády pověřen jako první. V termínu se mu ale kabinet s podporou v parlamentu vytvořit nepodařilo.
Rivlin ve středu v televizním projevu oznámil, že sestavením kabinetu pověřil Lapida s tím, že někdejšímu ministrovi financí přislíbilo podporu 56 poslanců. Jak připomíná Reuters, ani to však k zajištění většiny v parlamentu nestačí. „Začalo být jasné, že Jair Lapid má možnost sestavit vládu, která získá podporu parlamentu,“ uvedl prezident. Připustil však, že Lapid to nebude mít jednoduché.
Před Rivlinovým oznámením se spekulovalo o tom, že by současnou patovou situaci mohla vyřešit dohoda o sdílení moci mezi Lapidem a lídrem ultranacionalistické strany Jamina Naftalim Bennettem. S Lapidem i Bennettem se ve středu prezident setkal zvlášť. Oba přitom podle Rivlina uvedli, že by chtěli vést koaliční vyjednávání.
„Právě jsem hovořil s Jairem Lapidem a informoval ho, že ho pověřuji sestavením vlády, ať už to bude vláda, kterou povede od začátku, nebo vláda, kterou jako první povede někdo jiný a v níž bude (Lapid) alternujícím premiérem,“ uvedl Rivlin.
Analytik: Útok na jaderné zařízení Íránu ukazuje sílu Izraele. ‚Přestřelky‘ ale ohrožují dohodu se Západem
Číst článek
Sedmapadesátiletý Lapid nominaci přijal a uvedl, že jeho cílem bude sestavit vládu levice, pravice a středu, v níž nebude panovat nenávist. V minulosti však vyloučil, že by sloužil ve vládě s Netanjahuem, což zdůvodnil jeho korupčními kauzami.
Průlomová změna
Jednasedmdesátiletému Netanjahuovi, který je nejdéle sloužícím premiérem Izraele a je souzen za podvod, porušení důvěry a přijímání úplatků, o půlnoci vypršela 28denní lhůta pro sestavení koaliční vlády poté, co se mu nepodařilo dohodnout na možné koalici s pravicovými partnery. Stejně jako Netanjahu, bude i Lapid mít na sestavení koalice 28 dní.
Netanjahu nyní vyzval Bennetta, aby s ním vytvořil „silný pravicový blok“. Ten by podle Reuters měl 59 křesel, což opět k dosažení většiny nestačí. Možnou koalici vedenou Lapidem Netanjahu označil za „nebezpečnou levicovou vládu“.
„Zdá se, že možná za několik dní nebo týdnů můžeme mít fungující koalici bez pana Netanjahua. Bude to průlomová změna,“ řekl podle agentury AP šéf Izraelského institutu pro demokracii Johanan Plesner. Připustil ale, že ve hře jsou stále páté volby.
Netanjahu i jeho rivalové se také pokusili získat podporu stran, které zastupují zhruba 21procentní arabskou menšinu. Pět z šesti zákonodárců Sjednocené kandidátky ve středu v dopisu Rivlinovi podpořilo Lapida, což prezident v projevu zmínil.
Pokud se současnou patovou situaci nepodaří vyřešit, čekají Izrael nové volby. Za situace, kdy Izrael čelí výzvám pramenících z íránského jaderného programu a snaží se oživit pandemií postiženou ekonomiku po rychlé očkovací kampani, by to nejspíše přispělo k politickým zmatkům, píše Reuters.