Izraelská pravice má po volbách polovinu mandátů, naznačují odhady

V pondělních izraelských volbách, které byly třetí za necelý rok, vedou pravicové strany včetně Likudu premiéra Benjamina Netanjahua. Podle odhadů výsledků získaných na základě dotazování voličů u volebních místností získaly tyto strany 60 ze 120 poslaneckých mandátů. K sestavení fungující vlády potřebují většinu.

Aktualizováno Jeruzalém (Aktualizováno: 22:20 2. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podporovatelé strany Likud oslavují předběžné výsledky pondělních voleb | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Většinu se nepodařilo získat vrcholným představitelům stran při dvojích volbách, jež se konaly loni v dubnu a září.

Izraelské televizní stanice v pondělí oznámily, že Likud sám získal 37 poslaneckých křesel a zvítězil nad svým hlavním rivalem, centristickou stranou Modrá a bílá Bennyho Gance. Strana Modrá a bílá skončila s 32 nebo 33 mandáty.

Netanjahu hned po oznámení odhadů a krátce po uzavření volebních místností tweetoval svým voličům: „Děkuji vám.“

תודה ❤️

21:05 – 02. 03. 2020

1664 13830

V telavivském táboře Modré a bílé podle izraelských médií zavládlo zklamání i šok. Modrá a bílá v září Likud porazila, v dubnu skončily obě strany s 35 mandáty. Po pondělku by Gancovo centristické uskupení bylo schopné dát dohromady se svými spojenci jenom 52 až 54 mandátů.

Projekce ukazují zatím shodně, že velmi dobře si vedla koalice arabských stran, která má 14 až 15 křesel a bude třetí nejsilnější v parlamentu. Spojenci Likudu jsou dvě ultraortodoxní strany Šas (podle projekcí má devět mandátů) a Jednotný judaismus tóry (sedm až osm mandátů) a dále aliance Pravice (šest až sedm).

Koalice levicově orientovaných stran Gešer-Merec a Strana práce, které by připadaly v úvahu jako partneři Modré a bílé, mají podle odhadů šest až sedm mandátů. V parlamentu bude také strana ruských imigrantů Izrael je náš domov, která bude mít šest až osm křesel. Její vůdce Avigdor Lieberman ale po minulých volbách odmítl vstoupit do Netanjahuovy vlády a nespojil se ani s Gancem.

Výsledek je zatím nejistý, ale pokud oficiální čísla dají bloku kolem Likudu 61 mandátů, bude moci pravice sestavit kabinet a ukončit dlouhodobou patovou situaci, napsala agentura AP. Pokud naopak bude pravici stejně jako po minulých volbách k většině chybět několik křesel, může nejistota pokračovat a nevylučují se ani čtvrté volby.

Přesnější výsledek, pokud jde o rozdělení mandátů, má být znám do úterního rána, oficiální pak za několik dní.

Prezident Reuven Rivlin po konzultaci s předsedy politických stran pověří některého z nich sestavením vlády a ten bude mít na výběr ministrů šest týdnů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme