‚Cítím spíš demokracii.‘ Izraelská ministryně se ve volebním spotu voní fašismem

Izraelská ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová způsobila rozruch novým volebním spotem. Pravicová politička v něm paroduje reklamu na luxusní parfém a voní se lahvičkou s nápisem fašismus. Kontroverzní klip je odpovědí kritikům, podle nichž Šakedová prosazuje ultrapravicovou a nacionalistickou politiku.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spot ministryně Šakedové vzbudil kontroverze. | Zdroj: The Guardian

Ministryně a poslankyně Knesetu si v černobílém videu nasazuje náušnice, schází ze schodů a pohazuje vlasy. Šeptá přitom základní pilíře své politiky, které hodlá prosazovat, pokud za tři týdny uspěje v předčasných volbách její strana New Right. Patří mezi ně například reforma soudnictví nebo omezení pravomocí Nejvyššího soudu. Na konci spotu pak směrem k divákovi pronese, že jí obsah flakonku voní spíše jako demokracie, píše britský The Guardian.

Židovská síla může do voleb, rozhodla komise. O vyřazení protiarabské strany usilovala opozice

Číst článek

Ironický klip má zesměšňovat kritické hlasy proti Šakedové, které poukazují na autoritářské tendence strany New Right. Tu Šakedová zakládala společně se současným ministrem školství Naftali Benetem. Uskupení, prosazující anexi Západního břehu Jordánu nebo právo izraelských soudů soudit vojáky obviněné ze šikany, v posledních průzkumech ztrácí.

Spot Šakedové se setkal se smíšenými reakcemi izraelských komentátorů. Někteří poukazují na nevhodnost vtipkování o fašismu a spot je podle nich přes čáru. Někteří uživatelé sociálních sítí ve zbytku světa navíc klip pochopili doslovně.

>center<>center<

Izraelská pravice dlouhodobě kritizuje místní soudy, které považuje za příliš liberální. Nejvíce jí vadí politika Nejvyššího soudu. Ten například povolil volební účast arabským stranám Hadash-Taal a Raam-Balad. Šakedová v roce 2017 prosadila zvolení tří konzervativních soudců.

gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme