Židovská síla může do voleb, rozhodla komise. O vyřazení protiarabské strany usilovala opozice

Izraelská volební komise ve středu těsným hlasováním schválila volební kandidaturu krajně pravicové strany Židovská síla, v jejímž čele stojí Michael Ben Ari. O vyřazení této protiarabské strany z dubnových voleb požádala opozice.

Tento článek je více než rok starý.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na snímku z roku 2013 drží Ben Ari izraelskou vlajku

Na snímku z roku 2013 drží Ben Ari izraelskou vlajku | Foto: Bernat Armangue | Zdroj: ČTK/AP

Volební komise kandidaturu povolila v hlasování, jež skončilo těsně 16 ku 15 hlasům. Vedení Židovské síly se považuje za následovníka rabína Meira Kahaneho, který požadoval vyhnání Arabů z Izraele a obsazených palestinských území a jejich anexi.

Kahaneho strana Kach byla v březnu 1994 zařazena mezi teroristické organizace a zakázána. Obnovila činnost pod názvem Kahane chaj, ale i pak byla zakázána.

Židovské organizace v USA kritizují izraelského premiéra. Popudil je volební alianci s krajní pravicí

Číst článek

Meir Kahane před přesídlením do Izraele a za svého působení v USA založil Židovskou obrannou ligu, kterou USA zařadily k teroristickým skupinám. Ben Arimu USA v roce 2012 odepřely vízum s tím, že spolupracuje s teroristickou organizací.

‚Vraždící národ‘

S požadavkem vyřadit Židovskou sílu z voleb se na volební komisi obrátil opoziční Merec se zdůvodněním, že tato strana propaguje rasismus vůči izraelské menšině Arabů.

Kandidát za Židovskou sílu Baruch Marzel ještě před rozhodnutím volební komise řekl, že strana „proti Arabům nic nemá“. „Bojujeme proti nepřátelům, někteří jsou Arabové, jiní Židé,“ řekl.

Proti kandidatuře Ben Ariho se tento týden vyslovil i generální prokurátor, podle nějž politik podněcuje nenávist vůči Arabům. Připomněl video, které koluje na sociálních sítích a na němž Ben Ari o Arabech hovoří jako o „vraždícím národu, který rozumí pouze síle“.

KOMENTÁŘ: Předvolební boj v Izraeli je spíš ‚kmenová válka‘

Číst článek

„Musíme změnit pravidlo týkající se každého, kdo se odváží hovořit proti Židovi. (Takový člověk) je mrtvý muž. Nesmí vyváznout živ. Nevyhošťovat ho, nebrat mu občanství. Už nežije! Popravčí četa ho odvede, tomu Arabové rozumí (nejlépe),“ řekl Ben Ari loni v srpnu.

Netanjahův krok

Premiér Benjamin Netanjahu v únoru ve snaze posílit ve volbách pravici přiměl ke sjednocení krajní pravici s náboženskými stranami. Ben Ari je na kandidátce na pátém místě a má šanci dostat se do parlamentu. Netanjahuův krok je v Izraeli kritizován a nelíbí se ani americkým židovským organizacím.

Merec a jeho spojenci se chtějí proti středečnímu rozhodnutí volební komise odvolat u nejvyššího soudu, ale možnost, že by soud zvrátil rozhodnutí komise je podle odborníků malá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme