Židovské organizace v USA kritizují izraelského premiéra. Popudil je volební alianci s krajní pravicí

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na nově vzniklé centristické uskupení Modrá a Bílá dojednal alianci dvou krajně pravicových stran. S jejich pomocí si chce udržet většinu ve 120členném parlamentu. Proti spojení se ohradily významné americké organizace. Jednou z nich je i Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti (AIPAC), který dlouhodobě obhajuje Netanjahuovy kroky, píše agentura Reuters.

Washington / Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu na konferenci organizace AIPAC v roce 2018 | Foto: Brian Snyder | Zdroj: Reuters/ČTK

Centristé by podle předvolebních průzkumů mohli Netanjahua ve volbách, které jsou naplánovány na 9. dubna, porazit.

Naopak obě krajně pravicové strany Židovský domov a Židovská síla by se samostatně do parlamentu nedostaly. Po vytvoření koalice sjednané premiérem mohou podle odhadů získat až pět křesel, píše Reuters.

‚Nová centristická síla.‘ Rivalové izraelského premiéra Netanjahua se spojili před dubnovými volbami

Číst článek

Bezpečnost Izraele?

Výměnou za spojení s Židovskou sílou slíbila Netanjahuova strana Likud Židovskému domovu dvě ministerstva. Premiér uvedl, že tato aliance zvýší šance na vytvoření pravicové vlády, která bude nejlépe bránit bezpečnost Izraele.

Židovská síla sdružuje následovníky zakázané strany Kach. Její zakladatel, zavražděný rabín Meir Kahane, například požadoval, aby bylo arabské obyvatelstvo vyhnáno z Izraele i z obsazených palestinských území.

„AIPAC má dlouhodobé pravidlo nestýkat se se členy této rasistické a odsouzeníhodné strany,“ uvedla proizraelská lobbistická organizace.

Podobné prohlášení zveřejnil i Americká židovská komise. „Obvykle do voleb nezasahujeme, ale v tomto případě náš hlas musí být slyšet,“ řekla agentuře Reuters ředitelka její jeruzalémské kanceláře Avital Leibovičová.

Netanjahu v sobotu na svém twitteru označil reakce organizací za „pokrytecké“, napsala agentura AP.

‚Nevidí teroristické útoky‘

Podle jednoho z vůdců uskupení Modrá a Bílá Bennyho Gance premiér překročil etickou hranici a poškozuje „důležitý vztah s americkými Židy“.

„Nejsou tady, nevidí teroristické útoky a krev, která je tu prolita,“ zareagoval vůdce Židovské síly Itamar Ben-Gvir. Další člen strany, Baruch Marzel, řekl, že partaj má ve Spojených státech „širokou podporu od Židů i nežidů“.

Podle deníku Jisra'el ha-jom, který je nakloněný Netanjahuovi, AIPAC „hraje do karet médiím a politikům, kteří chtějí zničit pravici“.

Organizace AIPAC zároveň v neděli potvrdila, že Netanjahu v březnu promluví na její výročním konferenci ve Washingtonu.

lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme