‚Jsme tu, abychom zastupovali všechny.‘ Obtížné sestavování vlády v Izraeli přebírá centrista Ganc

Někdejší náčelník generálního štábu izraelské armády Benny Ganc byl ve středu izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem pověřen sestavením nové vlády poté, co se to nepodařilo stávajícímu premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Informovala o tom agentura Reuters, která zároveň poznamenala, že vyjednávání o sestavení budoucího kabinetu budou obtížná.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benny Ganc ve štábu strany Modrá a Bílá. | Foto: Corinna Kern | Zdroj: Reuters

Ganc od Rivlina pověření pokusit se o složení vlády při slavnostním ceremoniálu v rezidenci prezidenta přijal a zavázal se, že ukončí „politický chaos“ v Izraeli a vytvoří „liberální vládu jednoty“, která zahojí rozkoly mezi stranami.

Netanjahu nezvládl sestavit novou vládní koalici, šanci dostane jeho rival Ganc

Číst článek

„Jsme tu, abychom zastupovali všechny, ultradortodoxní (Židy)... arabské Izraelce, naše bratry a všechny ostatní... Vytvoříme vládu, která bude prosazovat mír a bude vědět, kdy se rozhodně vypořádat s každým nepřítelem. Všichni očekávají, že učiníme přítrž politickému chaosu a zajistíme klidnou, fungující a bezpečnou zemi,“ řekl Ganc.

Prezident Rivlin při pověření Gance zdůraznil, že je nutné najít kompromis a vytvořit vládu co nejdříve.

Ganc, který stojí v čele centristického uskupení Modrá a bílá, bude nyní mít 28 dní na to, aby nový izraelský kabinet poskládal. V případě, že se to ani jemu nepodaří, mohly by se v Izraeli ještě letos po těch dubnových a zářijových konat v pořadí už třetí volby.

V září izraelské předčasné volby skončily pro Netanjahuův pravicový Likud i pro centristické uskupení Modrá a bílá vyrovnaným výsledkem.

Sestavením vlády byl nejprve pověřen dosluhující premiér Netanjahu, ten si ale nedokázal zajistit podporu nadpoloviční většiny poslanců Knesetu. Netanjahu nakonec v pondělí oznámil, že se mu novou vládní koalici nepodařilo sestavit, a prezidentovi vrací mandát. Z neúspěšného vyjednávání premiér obvinil Gance.

Likud v zářijových volbách získal 32 křesel ve 120členném parlamentu, Modrá a bílá 33. Jelikož měl ale Likud o něco větší koaliční potenciál, byl nejprve sestavením vlády pověřen Netanjahu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme