Izraelské parlamentní volby: Netanjahu míří k dalšímu volebnímu vítězství

Předseda vlády Benjamin Netanjahu se může stát popáté premiérem Izraele. Naznačují to průběžné výsledky parlamentních voleb. Po sečtení 97 procent hlasů bude mít Likud ve 120členném parlamentu 35 křesel, což je stejně jako rivalská středová koalice Modrá a Bílá. Podle listu The Times of Israel má ale Netanjahu otevřenou cestu k pátému premiérskému mandátu, neboť jeho blok pravicových stran se bude moci opřít o většinu 65 křesel.

Tel Aviv (Aktualizováno: 6:28 10. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Favoriti izraelských voleb Benjamin Netanjahu a Benny Ganc | Zdroj: Reuters / koláž iROZHLAS.cz

Likud si po sečtení takřka všech hlasů drží nad koalicí Modrá a Bílá náskok v podobě 0,3 procentního bodu.

Volební komise nyní začala sčítat hlasovací lístky odevzdané na vojenských základnách a na zahraničních diplomatických misích. List The Times of Israel poznamenal, že vojáci spíše tíhnou k pravici, což může náskok Netanjahuova bloku ještě mírně zvýšit.

Sčítání těchto zbylých hlasů je časově náročnější, neboť úřady ověřují, zda vojáci nevolili dvakrát – jednou doma a podruhé na základnách, vysvětlila izraelská média. Výsledky je proto možné očekávat ve středu odpoledne.

K získání většiny je potřeba mít 61 křesel v jednokomorovém 120členném parlamentu, Knesetu. Do izraelského parlamentu by se mělo probojovat ještě dalších osm stran, každá obsadí od čtyř do osmi křesel. Vítěz voleb bude při povolebních rozhovorech bojovat o jejich podporu.

Vítězi parlamentních voleb v Izraeli už pogratuloval český ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD. A spojené státy, které jsou klíčovým izraelským spojencem, mezitím uvedly, že se těší na další spolupráci s Jeruzalémem. Washington je rovněž přesvědčen, že budoucí izraelská vláda, ať již bude jakákoli, bude pokračovat v těsném vztahu s USA.

Oslavoval Ganc i Netanjahu

V obou volebních štábech se slavilo už v noci z úterý na středu. Ve štábu bývalého náčelníka generálního štábu izraelské armády Bennyho Gance vypuklo po zveřejnění prvních volebních odhadů nadšení. Průměr z několika různých průzkumů na základě dotazování voličů mírně favorizoval právě jeho modrobílou alianci.

Vůdci strany Modrá a Bílá, Ganc a někdejší ministr financí Jair Lapid, tak slavili už krátce po uzavření volebních místností v úterý v devět hodin večer. „Izraelská veřejnost promluvila,“ uvedl Ganc, který později pronesl ve svém volebním štábu vítězný projev.

Příznivci strany Modrá a Bílá slaví po zveřejnění odhadů výsledků voleb | Foto: Corinna Kern | Zdroj: Reuters

„Děkujeme Netanjahuovi za jeho služby, sestavíme příští vládu,“ řekl a dodal, že se jedná o „historický den pro Izrael“.

Natanjahu o pár hodin později vystoupil před svými příznivci ve volebním štábu strany Likud v Tel Avivu. Ve vítězném projevu řekl, že jde o „noc velkého vítězství“. Zároveň přítomné ujistil, že jeho pravý blok bude vládnout další čtyři roky.

Vítězství modrobílé koalice předpovídal izraelský Kanál 12, zatímco Kanál 10 uváděl, že formace Likud a Modrá a Bílá obdržely stejný počet křesel. Větší šanci na sestavení koalice měl však podle odhadů o sestavení budoucí koaliční vlády Netanjahu.

Skryté kamery

Izraelská vládní strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua přiznala, že najala 1200 volebních pozorovatelů a vybavila je skrytými kamerami. Tvrdí, že tak chtěla odhalit případné volební podvody. „Kamery by měly být všude, a ne ukryté,“ řekl Netanjahu.

Izraelci volí, premiér Netanjahu bojuje o politické přežití i zápis do historie

Číst článek

Šéf ústřední volební komise Hanan Melcer upozornil, že tajné filmování je ve volebních místnostech nelegální. Členové arabských stran se domnívají, že akce měla arabské voliče odradit od hlasování. Policie případ vyšetřuje.

Nižší volební účast

O místa v Knesetu usilovalo 47 stran a hlasovat mohlo více než šest milionů voličů. K volebním urnám dorazilo podle listu Times of Israel 61,3 procenta oprávněných voličů, což je méně než při volbách v roce 2015, kdy byla účast 72 procent. 

Volit v úterý nemohlo téměř pět milionů Palestinců žijících pod izraleskou vojenskou správou ve východním Jeruzalémě, na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy.

Netanjahu, jak poznamenala agentura Reuters, bojuje o politické přežití, zatímco mu hrozí, že bude obžalován v souvislosti se třemi korupčními kauzami. Premiér nicméně jakoukoliv vinu odmítá. Pokud 69letý Netanjahu volby vyhraje, bude to jeho pátý mandát a stane se nejdéle sloužícím izraelským premiérem v dějinách státu.

Kandidáta na premiéra vybere na základě volebních výsledků prezident Reuven Rivlin.

lac, dp, hav, mac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme