Výsledky voleb v Izraeli nemají jasného vítěze. Premiérovi nepomohla ani úspěšná očkovací kampaň

Úterní izraelské parlamentní volby podle prvních odhadů po uzavření volebních místností nemají jasného vítěze. Pravicová strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua a její spojenci patrně ve 120členném Knesetu nezískali rozhodující převahu. Potenciální dohoda s pravicovým rivalem by však Netanjahuovi podle odhadů mohla zajistit výhru, píše agentura Reuters. Netanjahu navzdory odhadům prohlásil, že volby skončily „velkým vítězstvím pro pravici“.

Jeruzalém (Aktualizováno: 23:00 23. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Jedenasedmdesátiletý Benjamin Netanjahu je nejdéle sloužícím izraelským premiérem | Foto: Menahem Kahana | Zdroj: Reuters

V Izraeli se v úterá konaly čtvrté parlamentní volby od jara 2019 a druhé od začátku epidemie covidu-19. Volební místnosti se uzavřely ve 21.00 SEČ. Kolem 19.00 SEČ činila volební účast 60,9 procenta, což je skoro o pět procentních bodů méně než ve stejný čas při parlamentních volbách z loňského března. Konečnou účast zatím volební komise neoznámila.

Středolevicové strany podle prvních odhadů získaly větší podporu, než jim přičítaly předvolební průzkumy, avšak také na většinu 61 parlamentních křesel nedosahují.

Vakcínová diplomacie, vzor Izrael: Babišova cesta se stává součástí Netanjahuovy předvolební kampaně

Číst článek

Netanjahuova politická budoucnost by podle odhadů mohla záviset na exministrovi obrany Naftalim Bennettovi, který stojí v čele nacionalistické strany Jemina.

Bennett uvedl, že by nesloužil ve vládě vedené nejpravděpodobnějším vůdcem středolevého bloku exministrem financí Jairem Lapidem, který stojí v čele středové strany Ješ Atid.

Po uzavření volebních místností však Bennett, který má s Netanjahuem napjaté vztahy, nesdělil své koaliční záměry. „Udělám pouze to, co bude dobré pro Izrael,“ citoval jej jeho mluvčí.

Jedenasedmdesátiletému Netanjahuovi, který je nejdéle sloužícím izraelským premiérem, tak podle odhadů zřejmě jasné vítězství nezajistilo ani izraelské světové prvenství v rychlosti očkování proti covidu-19, píše Reuters.

Skoro polovina Izraelců již obdržela obě dávky vakcíny a Netanjahu opakovaně úspěšnost očkování vyzdvihoval při své předvolební kampani. Na jeho popularitě se naopak mohl podepsat soudní proces, v němž je obviněn z korupce.

V Izraeli ‚otevírá dveře‘, v unii má ulehčit cestování. Koronavirový pas by mohl být od léta nezbytností

Číst článek

Obvinění se týkají tří na sobě nezávislých případů, v nichž jde mimo jiné o ovlivňování vlastníků médií a přijímání štědrých darů výměnou za politické výhody. Netanjahu vinu odmítá, odmítl též odstoupit z funkce a obvinění označil za pokus převrat.

Izraelská společnost je v otázce podpory Netanjahua, který stojí v čele vlády nepřetržitě od roku 2009, velmi rozdělená. Zatímco jeho příznivci jej označují za „krále Bibiho“, na transparentech jeho odpůrců byl premiér označen „předsedou zločinu“, píše Reuters.

Rychlá očkovací kampaň Izraeli umožnila před volbami otevřít většinu ekonomiky. Netanjahu přitom voličům a podnikům zasaženým pandemií přislíbil další finanční pomoc a miliony dalších dávek vakcín proti covidu-19.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme