Izrael vybral příštího velitele ozbrojených sil

Příštím náčelníkem izraelského generálního štábu bude Joav Galant, dosavadní šéf jižního velení armády. Narychlo tak rozhodl ministr obrany Ehud Barak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelské ministerstvo obrany | Foto: Jiří Hošek

Generála Galanta vybral za situace, kdy se vedení země potýká s nezvyklou kauzou. V souboji generálů o nejvyšší post sehrála totiž roli diskreditační kampaň. Izraelští experti upozorňují, že tichý ale rázný Galant preferuje útočné akce. Jeho jmenování je prý tedy i jasný vzkaz Íránu.

Joav Galant byl od počátku považován za horkého kandidáta na šéfa generálního štábu. Nedávno ale izraelská televize získala dokument, podle kterého si Galant objednal PR agenturu na vylepšení své image a na očernění svých soupeřů.

Policie už zjistila, že se jednalo o podvrh. Analytici se ale shodují, že ani nový závěr není nijak povzbuzující: Poškodit kolegy se nesnažil Galant, ale někdo chtěl naopak zdiskreditovat tohoto generála. Někteří komentátoři mluví o dalším morálním propadu izraelské armády.

I když o novém šéfovi armády je tedy rozhodnuto, policejní vyšetřování skandálu pokračuje.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme