Izrael vydal muže stíhaného za útok v Praze

Izraelský soud dnes rozhodl o vydání Jakova Mošajlova, muže stíhaného v České republice za útok na majitele kasina Royal v centru Prahy. Na své internetové stránce to oznámil izraelský list Haarec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kasíno | Foto: Jan Rosenauer

Mošajlov je v Česku stíhán za pokus o obecné ohrožení. Podle policie loni v srpnu hodil v ulici Na Příkopě granát na vůz, který patří majiteli místního Casina Royal Assafu Abutbulovi.

Posádce vozu se nic nestalo, exploze ale v okolí zranila osmnáct lidí, většinou cizinců. Mošajlov z místa utekl a odletěl z České republiky.

V Izraeli byl imigrant z bývalého Sovětského svazu zatčen loni v září na základě mezinárodní zatykače vydaného v České republice. Bude-li mu vina prokázána, hrozí mu v Česku osm až 15 let vězení.

České úřady o vydání Mošajlova požádala loni v říjnu. Letos v únoru izraelský soud rozhodl, že žádost je oprávněná. Mošajlov se odvolal a nejvyšší soud dnes jeho odvolání zamítl.

Policie případ charakterizuje jako vyřizování účtů mezi izraelským podsvětím. Útok na Assafa Abutbula se odehrál nedaleko místa, kde byl dva roky předtím zavražděn jeho otec Felix.

Rodina Abutbulů je napojena na Zeeva Rosensteina. Jejich odpůrci jsou rody Abergilů a Alperonů, které se několikrát pokusily Rosensteina zavraždit a stojí za smrtí Felixe Abutbula. Haarec uvádí, že klan Abutbulů měl v Izraeli několik kasin, avšak kvůli zájmu izraelské policie své aktivity přesunul do zahraničí, zejména do východní Evropy.

Jitka Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme