Izrael slaví sedmdesát let existence. Armáda je připravená na íránský útok

V obavách před íránským útokem oslavuje Izrael sedmdesáté výročí svého vzniku. Armáda je ve střehu pro případ slibované íránské odplaty za nedávný izraelský útok na základnu v Sýrii. Na palestinském Západním břehu zadrželi izraelští vojáci nákladní automobil s výbušninami. Zásilka prý mířila do Jeruzaléma a časovaná byla na den oslav.

Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Zdroj: Reuters

„Všichni chválíme historické rozhodnutí prezidenta Trumpa uznat Jeruzalém za naše hlavní město a přestěhovat do něj ambasádu nejmocnější země na světě. Děkujeme, pane prezidente, děkujeme, Ameriko!“ prohlásil na slavnostním zahájení oslav izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Po vzpomínkovém večeru oslaví mnozí Izraelci Den nezávislosti piknikem v parcích. Datum výročí se řídí židovským kalendářem. Palestinci si stejnou událost z roku 1948 připomenou za měsíc jako národní katastrofu, při které statisíce lidí opustily své domovy.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme