Izrael vyšetřuje skandál kolem podávání antikoncepce imigrantkám z Etiopie

Izraelské úřady tajně podávaly antikoncepci etiopským Židovkám, které se rozhodly přestěhovat se do Izraele. Takovému obvinění teď čelí izraelské ministerstvo zdravotnictví. Důvodem údajného programu mělo být snížení porodnosti u těchto žen. Izrael je sice vybízel k imigraci, ale zároveň je považoval za velkou ekonomickou zátěž. Skandál vyvolal v Izraeli velké pozdvižení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škola pro učitele v Etiopii | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

K odhalení utajovaného programu paradoxně přispěly izraelské úřady. Generální ředitel ministerstva zdravotnictví nedávno rozeslal přípis gynekologickým klinikám, kde je vyzval, aby antikoncepční injekci Depo-Provera přestaly podávat, pokud by bylo podezření, že etiopské ženy nevědí, o co jde.

Šlo o reakci na asi tři měsíce starý televizní pořad, podle kterého v uplynulých letech vláda nechala často nevědomé Etiopanky už v Africe očkovat, aby se jim v Izraeli nerodilo tolik dětí. Tisíce etiopských žen dostávaly každé tři měsíce preventivní antikoncepční injekci. Podle lidskoprávních organizací zmatené a často negramotné ženy sice formálně věděly o co jde, ale bály se protestovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skandál s očkováním etiopských přistěhovalkyň antikoncepcí sleduje v Izraeli zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Lidskoprávní organizace tvrdí, že je o další ukázku rasismu vůči židům s tmavou pletí. Už před lety zdravotníci tajně vylévali krev od etiopských dárců.

Přestože důkazy o očkování etiopských přistěhovalkyň antikoncepcí jsou poměrně výmluvné, v Izraeli zatím nikdo otevřeně nepřipustil, že k tomu docházelo. Případ má nyní vyšetřit komise, kterou dostal za úkol vytvořit náměstek ministra zdravotnictví Jákov Litzman.

Do Izraele už z Etiopie odešlo přes sto tisíc etiopských Židů, ve sběrných táborech v Africe zůstává ještě několik tisíc, kteří čekají až jim přestěhování bude umožněno.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme