Izrael vyzval k dalším evakuacím na východě Rafáhu, ale i na severu Pásma Gazy

Izraelská armáda v sobotu vyzvala k dalším evakuacím z východní části Rafáhu na jihu Pásma Gazy a také k evakuacím dvou oblastí na severu tohoto palestinského území, kde od října vede válku proti radikálně islamistickému hnutí Hamás. Informoval o tom deník Haarec

Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budovy v Gaze leží v troskách uprostřed probíhajícího konfliktu mezi Izraelem a palestinskou islamistickou skupinou Hamás, pohled z Izraele

Budovy v Gaze leží v troskách uprostřed probíhajícího konfliktu mezi Izraelem a palestinskou islamistickou skupinou Hamás, pohled z Izraele | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters

Server The Times of Israel (ToI) v sobotu s odvoláním na své dva zdroje napsal, že lídr Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár se pravděpodobně neskrývá v oblasti Rafáhu, kde Izrael tento týden zahájil podle své vlády „omezenou“ pozemní operaci. Izraelský premiér Benjanim Netanjahu tvrdí, že bez operace v Rafáhu nelze zcela zničit hnutí Hamás, což si vytkl jako cíl této války.

Zatímco Izrael útočí na Rafah, Hamás připravuje akci na severu Gazy, píše deník Haarec

Číst článek

Podle zdroje ToI ale mnoho velitelů Hamásu z oblasti Rafáhu už uteklo v předchozích týdnech, kdy se ke dlouho avizované izraelské operaci v této lokalitě výrazněji schylovalo. Izraelská armáda tvrdí, že už zničila 18 ze 24 jednotek Hamásu. Podle serveru ToI i některých další izraelských médií se tomuto hnutí podařilo reorganizovat bojové jednotky v oblastech, které už armáda označila za „vyčištěné“.

Izraelská armáda už v pondělí, den před zahájením operace v Rafáhu, vyzvala asi sto tisíc lidí na východě této oblasti, aby se přesunuli do oblasti Mavásí u pobřeží, která už je ale přeplněná uprchlíky přebývajícími tam v nuzných podmínkách ve stanech i pod širým nebem, a také do nedalekého Chán Júnisu, města zničeného bombardováním.

Z Rafáhu se podle úřadu OSN tento týden evakuovalo přes 110 000 lidí. Nyní tam přebývá na 1,4 milionu lidí, většina z nich tam od října utekla z jiných částí Pásma Gazy před boji. Někteří se ale postupně na základě výzev armády k evakuacím přemisťovali i pětkrát, často pěšky či na povozech tažených osly.

V sobotu izraelská armáda podle deníku Haarec vyzvala také obyvatele dvou území na severu Pásma Gazy - uprchlického tábora Džabálija a vesnice Bajt Lahíja, aby se přemístili do západní části města Gaza. Mluvčí armády na síti X napsala, že obě území jsou „nebezpečnou bojovou zónou“ a že „Hamás se tam snaží obnovit svou bojeschopnost“.

Deník Haarec už v pátek napsal, že Hamás se chystá zintenzivnit boje na severu Pásma Gazy a v jeho centrální části, aby ukázal Izraeli, že má stále funkční velitelské struktury i jinde než v Rafáhu. Rovněž izraelský zpravodajský server Ynet ve čtvrtek napsal, že „zatímco se oči světa a Izraele soustředí na Rafáh“, v jiné části Pásma Gazy se Hamás vojensky obnovuje.

Lídr Hamásu v Pásmu Gazy Sinvár je považován za strůjce teroristického útoku na Izrael ze 7. října, jímž tato válka začala. Podle serveru ToI se ale nejspíš neskrývá v Rafáhu, ale podle dřívějších informací tajné služby by mohl být v tunelech pod Chán Júnisem, nebo se skrývá stále pod městem Gaza. Izraelské armádě se v této válce podařilo zabít několik vyšších velitelů Hamásu, ale Sinvára a šéfa vojenského křídla Hamásu Muhammada Dífa stále nedopadla, ač podle serveru ToI několikrát tvrdila, že je má na dosah.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme