Izrael vyzývá k sankcím proti Íránu, izraelská firma ale s Íránem obchoduje

Izrael patří k zemím, které nejhlasitěji požadují tvrdé mezinárodní sankce proti Íránu. A to aby zastavily jeho kontroverzní jaderný program. Vláda židovského státu často kritizuje západní země, které s Teheránem obchodují. Jako se to před časem stalo třeba Švýcarsku. O to pikantnější je skandál, kterým se teď zabývá izraelský tisk i politici. Jedna z největších firem v zemi zajišťovala Íráncům obří tankery pro obchodování s ropou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Home - Ropný tanker evropského námořnictva Namur v dopravním koridoru Ushant, Finistere, Francie (48°32' N -  5°16' W)

Home - Ropný tanker evropského námořnictva Namur v dopravním koridoru Ushant, Finistere, Francie (48°32' N - 5°16' W) | Foto: an Elzevir Films - Europacorp coproduction

„Případ bude zítra tématem pro parlamentní debatu, protože minulý týden rozšířily Spojené státy sankce proti firmám ze třetích zemí, které obchodují s Íránem. Pokud někdo tyto sankce poruší, má nadále zapovězený vstup na americké trhy. V této síti uvízla izraelská firma Ofer Brothers a jedna její dceřiná firma, když se ukázalo, že prodala tanker státnímu íránskému podniku pro námořní dopravu,“ informuje z Jeruzaléma blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pikantní izraelsko-íránské kauze mluvil na Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Díky dalšímu zájmu izraelských médií se přišlo na to, že v uplynulých letech nejméně 13 izraelských tankerů jezdilo do íránských přístavů a odvážely odtamtud ropu. Izraelská firma tak Íránu pomáhala v jeho obchodování s ropou.

Úřad premiéra Netanjahua vydal prohlášení, že žádná izraelská tajná služba ani ministerstvo firmě Ofer Brothers nedalo povolení jezdit do Íránu, natož s ním obchodovat. Firma totiž tvrdí, že k tomu měla povolení od tajných služeb a tudíž se ničeho špatného nedopustila.

Sami Íránci nyní popírají, že by měli něco společného s tankery, patřící izraelské firmě. Podobné případy se ale čas od času dějí. V Íránu se například před časem objevily izraelské citrony, o kterých ale Íránci tvrdili, že je koupili v Číně.

Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme