Izrael zabil vrchního velitele Hamasu, palestinské hnutí hrozí tvrdou odvetou

Nejvyšší vojenský velitel palestinského hnutí Hamas je po smrti. Ahmad Dža'abarí zahynul při cíleném izraelském náletu na své auto v Gaze. Smrt předního vůdce islamistů potvrdil Izrael i samotní Palestinci. Atentát přišel po několika dnech palestinských raketových útoků na jižní Izrael.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničený vůz Ahmada Dža'abarího po útoku izraelských raket | Zdroj: Reuters

Dža'abarího auto zničila na ulici v Gaze raketa vypálená z izraelského letadla. Podle izraelské armády šlo o cílenou akci, při které zahynuli čtyři lidé.

Mezitím podobné nálety stále pokračují i jinde v pásmu Gazy. Jenom v Chán Júnisu zahynulo osm dalších lidí, včetně místního velitele Hamasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální informace o útoku na vojenského velitele Hamasu přinesl blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček

Obnovení atentátů na palestinské vůdce je reakcí na desítky raketových útoků nejen ze strany Hamasu, ale i dalších palestinských frakcí jako třeba Islámský džihád nebo Lidová fronta pro osvobození Palestiny.

Izrael razí politiku, že když Hamas v Gaze vládne, je odpovědný za všechny útoky. Zároveň platí, že Ahmad Dža'abarí byl pro Izraelce dlouhodobě nebezpečný a stál za řadou guerillových nebo teroristických útoků. Samy tajné služby teď přiznávají, že ho měly na mušce velmi dlouho.

Hamas už vydal prohlášení, že vražda Dža'abarího zahájil novou fázi války se sionistickým nepřítelem, a Palestinci hrozí i sebevražedným terorem. Na jižní Izrael už v tuto chvíli znovu dopadají rakety a úřady tam ruší veřejná shromáždění i zítřejší školní výuku.

Izraelská armáda mezitím prohlásila, že jde jen o první ze série podobných útoků. Dokonce je prý připravená pozemní invaze do Gazy, pokud k tomu padne politické rozhodnutí.

Břetislav Tureček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme