Izrael začíná přes protesty USA stavět další židovskou osadu

Izrael zahajuje stavbu další židovské osady na okupovaném západním břehu Jordánu. Developerské firmy začaly s prohlídkou parcel přesně v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu přiletěl do Washingtonu na schůzku s americkým prezidentem Barackem Obamou. Spojené státy přitom proti osadě už několik let protestují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

židovské osadníky hlídá armáda

židovské osadníky hlídá armáda | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Osadnické vedení tvrdí, že časová shoda mezi zahájením stavby a cestou premiéra je čistě náhodná. Zdůrazňují, že podle izraelských zákonů bude stavba osady Maskiot naprosto v pořádku.

Izraelští odpůrci kolonistů ale tvrdí, že načasování je políčkem do tváře Baracku Obamovi, protože i Američané mají k budování osad výhrady. Samotný Izrael se v minulosti mezinárodnímu společenství zavázal, že výstavbu i rozšiřování osad zastaví.

Maskiot má vyrůst na místě bývalé vojenské základny v údolí Jordánu. Většinu jeho obyvatel mají tvořit nábožensky orientovaní sionisté, kteří v minulosti žili v okupovaném pásmu Gazy. Před třemi lety z něj ale museli odejít, protože Izrael z Gazy stáhl osadníky i své vojáky.

K tématu si můžete také přečíst:
Evropská unie odsoudila Izrael za plán další židovské osady
Izraelská vláda přestane podporovat osady židovských extremistů
Evropská unie odsoudila brutalitu židovských osadníků proti Palestincům
Izrael zdvojnásobil výstavbu židovských osad, kritizuje to i Riceová

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme