Izrael začne platit mzdu i neortodoxním rabínům, sedmiletý spor je u konce

Izrael začne platit mzdu neortodoxním rabínům. Až dosud stát platil pouze ty ortodoxní. Rozhodnutí ministerstva spravedlnosti je odpovědí na petice řady liberálních židovských skupin, kterým se nelíbilo, že jeden pramen judaismu byl upřednostňován před jiným. Spor se táhne už od roku 2005, kdy rabín Miri Gold podal návrh k Nejvyššímu soudu v Izraeli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeruzalém | Foto: Markéta Bartošová

Ortodoxních rabínů je v Izraeli asi čtyři tisíce. Celkem se k ortodoxním a ultraortodoxním směrům judaismu v zemi hlásí asi 20 procent obyvatelstva.

Ortodoxní Židé tak mají velkou politickou moc, a proto je platí stát. Ultraortodoxní rabínské soudy jsou například nejvyšší autoritou v Izraeli v otázkách rodinného práva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více informací k tématu přinesla ve Světě o druhé na Rádiu Česko tamní spolupracovnice Nataša Dudínská

K neortodoxním směrům judaismu se hlásí asi osmi procent Izraelců, a i neortodoxních rabínů je tak v zemi mnohem méně. Prozatím byli placeni z členských příspěvků a také z finančních darů ze zahraničí.

Podle spolupracovnice Rádia Česko v Izraeli Nataši Dudínské je rozhodnutí, že země začne platit neortodoxní rabíny, revolučním krokem. „Narušuje monopol ortodoxních rabínů na judaismus v Izraeli," řekla ve Světě o druhé na Rádiu Česko.

„Reformované hnutí, tedy neortodoxní hnutí, se zrodilo v 19. století v střední Evropě. Dokonce kdysi v Rakousku-Uhersku ortodoxní a neortodoxní mezi sebou pořádali velmi bouřlivé spory. Dnes tvoří reformovaní, tedy neortodoxní Židé, většinu v americké židovské komunitě. Ale v Izraeli až dodnes nebyla tato komunita oficiálně uznána a oficiálně je tu možná jen přísně ortodoxní forma náboženství,“ dodala.

Neortodoxní Židé přelomové rozhodnutí oslavují jako velké vítězství, ortodoxní se ale podle Dudínské můžou cítit ohroženi.

Simona Bartošová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme