Izrael žádá, aby svět odsoudil Hizballáh kvůli teroristické akci v Bulharsku

Izrael požaduje, aby svět označil libanonský Hizballáh za teroristickou organizaci. Také Spojené státy vyzývají Evropskou unii, aby proti Hizballáhu více zasáhla. Reagují tak na závěry bulharských úřadů. Ty po půlročním vyšetřování potvrdily, že radikální šíitské hnutí stálo loni v červenci za teroristickým útokem v Burgasu. Při sebevražedném atentátu na autobus v černomořském letovisku tehdy zemřelo pět izraelských turistů a bulharský řidič.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobus zničený při útoku sebevražedného atentátníka na letišti v Burgasu | Zdroj: Reuters

„Jasné spojení Hizballáhu s útokem na evropském území je sice pádným argumentem pro to, aby se unie připojila ke Spojeným státům a zařadila šíitské hnutí mezi teroristické organizace, ale zda bude vyslyšen, to je věc druhá. Mimochodem je to krásný příklad toho, že v unii se nerozhoduje v Bruselu, ale stále více váží hlasy jednotlivých států. Patrné je to jasně v zahraniční politice, kde má každý stát svůj vlastní názor,“ říká zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O požadavcích na zařazení Hizballáhu na seznam teroristických organizací mluvil na Radiožurnálu zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák

„V tomto případě vidíme dvě velké skupiny zemí. Jedna je jasně rozhodnutá pro to, aby byl Hizballáh zařazen na seznam teroristických hnutí. Tam můžeme počítat Británii nebo Nizozemsko. Na druhé straně je Francie, která je proti tomu. A pak je většina zemí, které jsou nerozhodnuty,“ pokračuje Slezák.

Francie je proti zařazení Hizballáhu na seznam teroristických organizací proto, že je bývalým koloniálním pánem libanonského území, dokonce Libanon vytvořila. Má proto zájem na tom, aby to území nebylo destabilizováno. Hizballáh je tam jednou z klíčových politických formací.

„Kdyby byl Hizballáh takto potrestán, může to skutečně Libanon destabilizovat. Na jedné straně máme tedy tendenci nazývat věci pravými jmény. Na druhé straně reálně-politickou úvahu, která se snaží nestabilizovat poměry v už tak nestabilní zemi,“ dodává Slezák.

Teroristický čin Hizballáhu v bulharském Burgasu sice ještě není potvrzen soudem, ale na vyšetřování se nepodíleli jen bulharští vyšetřovatelé, ale i 50 odborníků z Europolu.

Martin Křížek, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme