Izrael žádá Palestince o vydání vrahů ministra Zeeviho

Izrael požádal vůdce palestinské samosprávy Jásira Arafata, aby okamžitě vydal vrahy ministra cestovního ruchu Rechavama Zeeviho. Na palestinskou samosprávu zároveň apeloval, aby prohlásili všechny teroristické organizace za nezákonné, jak to předpokládají uzavřené mírové dohody. Po jednání užšího izraelského bezpečnostního kabinetu to v noci na dnešek oznámil generální tajemník izraelské vlády Gidon Saar. Informoval rovněž, že vláda podnikne tvrdá opatření proti Lidové frontě pro osvobození Palestiny, která se k atentátu na ministra Zeeviho přihlásila, a že si rezervuje právo vstoupit na palestinská území kdykoli, kdy vyvstane potřeba zakročit proti teroru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rechavam Zeevi | Zdroj: ČTK

Radikální Lidová fronta pro osvobození Palestiny stojí také za sebevražedným pumovým útokem poblíž pásma Gazy, při kterém při kterém byli v noci na dnešek zraněni dva izraelští vojáci. Atentát nasvědčuje tomu, že palestinští radikálové nehodlají přistoupit na příměří dohodnutém palestinským vůdcem Jásirem Arafatem s izraelským ministrem zahraničí Šimonem Peresem.

Spojené státy a Velká Británie ostře odsoudili atentát na člena izraelské vlády, zároveň vyzvali obě strany ke zdrženlivosti. Podle pozorovatelů by další stupňování napětí v izraeli a na palestinských územích mohlo mít dopad na podporu arabských a islámských zemí v boji proti terorismu.

Jednotky izraelské armády vstoupily do předměstí města Džanín na západním břehu Jordánu. Podle palestinských činitelů a očitých svědků proniklo asi osm izraelských tanků zhruba čtyři kilometry za hranici palestinských území na jižní předměstí Džanínu. Podle Palestinců se dalších 12 izraelských tanků nachází v oblasti severně od města, kterou kontroluje Izrael. V Jeruzalémě bude pohřben ministr izraelské vlády Rechavam Zeevi, jenž zemřel na následky atentátu, který na něho spáchali příslušníci radikalní Lidové fronty pro osvobození Palestiny.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme