Izrael zadržel loď plnou zbraní, údajně pro Palestince

Izraelská armáda uvedla, že při operaci v Rudém moři zadržela loď s 50 tunami zbraní určených pro Palestince. Podle náčelníka izraelského generálního štábu šlo o zbraně převážně íránského původu. Plavidlo bylo zadrženo asi 500 kilometrů od izraelských břehů. V Izraeli mezitím pokračuje mise amerického zprostředkovatele Anthonyho Zinniho. V Jeruzalémě se setkal s premiérem Arielem Šaronem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron | Zdroj: ČTK

Podle izraelských zdrojů patří loď palestinské autonomii. Mezi 50 tunami zbraní byly mimo jiné protitankové střely a minomety. Palestinské autonomní orgány rozhodně popírají, že by s nákladem lodi měly cokoliv společného a žádají Spojené státy o důkladné vyšetření celého případu. Podle Izraelců byl náklad pravděpodobně vypraven z Íránu, tedy státu, který chtějí zasadit do kategorie zemí podporujících terorismus.

V izraelském kabinetu nadále trvá nesoulad ohledně týdenního naprostého klidu zbraní, který premiér Šaron žádá od Palestinců předtím, než obě strany začnou naplňovat tzv. Tenetův plán. Kromě toho by měl palestinský prezident Arafat zatknout vrahy bývalého ministra turistiky Zeeviho. Ministr zahraničí Peres naproti tomu soudí, že klid uplynulých týdnů umožňuje aplikaci Tenetova plánu co nejdříve, což ostatně od obou stran žádá Anthony Zinni. To by znamenalo obnovení izraelsko-palestinské bezpečnostní spolupráce, návrat Izraelců na pozice před začátkem povstání, zastavení izraelského osídlování okupovaných území a posléze i návrat k jednacímu stolu. Ariel Šaron a pravicoví ministři ale prosazují názor, že kvůli nadále výbušné situaci je nutné Tenetův plán odložit.

Pavla Jazairiová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme