Izrael zadržel loď se stovkami tun zbraní

Izraelské námořnictvo oznámilo zadržení lodi s rekordním kontrabandem zbraní určených údajně k útokům proti židovskému státu. Arzenál podle Izraele směřoval do Libanonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbraně zadržené izraelským námořnictvem | Foto: AFP

Elitní komando obsadilo kontejnerovou loď plující pod vlajkou středoamerické Antiguy v noci na středu poblíž Kypru.

Posádka nekladla odpor a nechala plavidlo nasměrovat do izraelského Ašdodu. Izraelské tajné služby prý loď sledovaly několik dní a po jejím zadržení se potvrdilo podezření.

Podle šéfa námořnictva generála Ben Jehudy se mezi obyčejný zbožím skrývaly stovky tun výzbroje včetně raket a protitankových střel. Arzenálu prý bylo desetkrát víc než před osmi lety, kdy Izraelci zadrželi loď s padesáti tunami zbraní pro Palestince v Gaze.

Zbraně pocházely z Íránu

Izraelští představitelé tvrdí, že zbraně pocházejí z Íránu. Po zastávce na Kypru měl být kontraband vyložen v Bejrútu, kde si ho prý měli převzít operativci Hizballáhu. Důkazy o adresátovi a původu zbraní ale Izrael zatím nezveřejnil.

Premiér Benjamin Netanjahu i ministr obrany Ehud Barak operaci ocenili s tím, že náklad měl sloužit k útokům na obyvatele židovského státu. Posádka i kyperský přepravce tvrdí, že o zbraních schovaných v kontejnerech nevěděli a že ani neměli oprávnění náklad kontrolovat.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme